Klix Studio
49

Mladen Ivanić: Stavovi Beograda i Zagreba su rezultat pomalo prerigidnih stavova Bošnjaka

Piše: B. R.
Bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, počasni predsjednik PDP-a i univerzitetski profesor Mladen Ivanić je bio gost Klix Studija, u kojem je komentirao bh. političke aktuelnosti.

Obrazložio je zašto smatra da državna vlast neće u roku poslati Plan rasta Evropskoj uniji.

"Kada je u pitanju Brisel, previše se igramo lokalne, pomalo primitivne politike. Onda se zaboravlja osnovni smisao svega toga, a to je da ova zemlja dobije neku perspektivu i finansijska sredstva. Kada vladajući govore o Briselu, govore kako ne bi dobili kazne iz Brisela", konstatirao je.

Osvrnuo se na kontradiktorne stavove predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD) o članstvu Bosne i Hercegovine u EU i o samoj Uniji.

"Govori potpuno različite stvari i stvara konfuziju. Ako ga ne uzmete za ozbiljno, onda ne stvara konfuziju. Kada mu je korisno, iživljava se nad EU. Očito da je sada ekonomski pritisnut, da stanje u budžetu nije dobro, da nedostaje novca. Ako ovo (Program rasta) usvoje, onda bi to značilo solidan novac koji njemu treba", napomenuo je Ivanić.

Ocijenio je da većina onih koji su u državnoj vlasti nisu, kako je izjavio, ljudi za Brisel. No, kako je naveo, u Trojci (SDP, NS, NiP) postoje, kako je zaključio elementi koji imaju više želje za Briselom.

Navodne izdaje

Ne misli da je Trojka bilo šta izdala, za šta ih optužuje opozicija predvođena SDA.

"Priča o izdajnicima je potpuno besmislena. Niti je Trojka izdajnik proboanske politike, niti u RS-u imate izdajnike RS-a. To je samo za dnevnu upotrebu - da se oblati politički protivnik. Većina stranaka u Sarajevu želi jaku Bosnu i Hercegovinu, kao što sve partije iz RS-a žele jaku RS. Ne mislim da je Trojka popustila Dodiku, niti vidim šta je to Dodik nešto veliko dobio od njih", rekao je.

Ivanić također ne misli da je gotova priča kupovina zgrade u Banjoj Luci, u kojoj će biti smještena Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH)

"Zgrada UIO još nije završena. Ispada da je Trojka osigurala pare, ali nisam siguran da će to biti dovedeno do kraja jer postoje naznake da bi to moglo dovesti do ozbiljne krize. Mislim da neki i u SNSD-u ne bi bili oduševljeni kupovinom zgrade. Mislim da niko nema hrabrosti da se to kupi iako je to Dodiku najvažnije u ovom mandatu", naglasio je.

Govoreći o politici u Bosni i Hercegovini, kazao je da decenijama nastoje jedni druge prevariti, ali da niko ne uspijeva u tome. Upitan je da li je i on bio dio "sistema prevara" dok je bio u vlasti.

"Na neki način da, ali u manjoj mjeri. Nećete naći razlike između onoga što sam govorio prije i što sada govorim. Uvijek sam govorio o stabilnom i jakom RS-u, ali da to ne znači proizvodnju sukoba na nivou Bosne i Hercegovine. Čini mi se da su odnosi sigurno bili stabilniji nego danas", izjavio je.

Put ka EU i neuspješna organizacija samita

Tema razgovora s Ivanićem je bila i izbor pregovarača Bosne i Hercegovine s EU. Ne zna koga će SNSD izabrati za pregovarača, ali je mišljenja da nije toliko važno ko će biti pregovarač. Kao razlog zašto tako misli je istakao to što je riječ o, kako je naveo, birokratskom, rutinskom poslu, u kojem pregovarač od EU dobija šta Bosna i Hercegovina treba uraditi.

Neuspjeh Bosne i Hercegovine da organizira Samit lidera Zapadnog Balkana je nazvao sramotom i sveopćim poniženjem.

"Bio sam ministar vanjskih poslova i nikada nismo imali ovu vrstu problema. Ne razumijem zašto je raspisan tender za to. Imamo protokol, imamo službu za zajedničke poslove. Ministarstvo je samo moglo organizirati skup, što je ranije bilo dio posla i obaveza. Možda se sada nešto promijenilo. Šta sada znači uvođenje treće strane u posao dočekivanja šefova država i vlada? To je tako neozbiljno, poniženje svih nas, svega što ovdje ima. Ne znam za takav slučaj nigdje drugdje. Kao da je neko svjesno želio da se ovo dogodi", poručio je.

Simboli i "Srpski svet"

Komentirao je i zakon kojim je legalizirano isticanje simbola Srbije u institucijama Republike Srpske.

"Ovo što su uradili nije dobro i iritantno je. Nije dobro ni ono što je uradio (predsjednik SDA) Bakir Izetbegović, tražeći pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine ukidanje himne i gra RS, što mislim da je bila najveća glupost. Moj odgovor je bio da ako to ne može, onda hajmo to nazvati svečanom pjesmom RS-a, a ako ni to ne može, onda hajde da to bude svečana pjesma srpskog naroda. Ovo je tipični tuk na utuk", rekao je Ivanić.

Upitan je i o tome da li je živa ideja "Srpskog sveta", tj. o ponovnoj hegemoniji Srbije u regiji.

"Kritičari to vide u svemu. 'Otvoreni Balkan' se tumači kao dominacija Srbije. Otkud (premijer Albanije) Edi Rama u tome - on je zadnji čovjek koji bi pristao na to. Svaka priča se doživljava kao nešto tajnovito, iza scene", istakao je.

Uvjerava da Srbija i Hrvatska nemaju teritorijalne pretenzije prema Bosni i Hercegovini te da treba imati razumijevanje za strah Hrvata u Bosni i Hercegovini da bi se implementacija presude u predmetu "Kovačević" mogla negativno odraziti na njihov politički položaj.

"Dio stavova koji dolaze iz Beograda i Zagreba je i rezultat pomalo, za moj ukus i o tome stalno govorim prerigidnih stavova predstavnika bošnjačkog naroda, koji kao mantra kritički ponavljaju u odnosima prema drugima. I dalje sam kritičan prema pojedinim stavovima i iz Zagreba i imam određene razlike prema onome što dolazi iz Beograda. Mislim da je nefer i nekorektno optuživati Beograd i Zagreb da žele razvaliti Bosnu i Hercegovinu", poručio je.

Reagirao je na konstataciju da koncept građanske države ima svoje prednosti.

"Ne mislim da agresivna politika, ono što nazivam, 'građanski ekstremizam' u jednom dijelu bošnjačke scene da je pametan. Treba kupiti vrijeme i praktičnim potezima pokazati da to nije tačno i pokazati da ne postoji strah od dominacije", poručio je.

Pitanje državne komisije

Također tvrdi da kao član Predsjedništva nije mogao ucijeniti Izetbegovića, koji je član Predsjedništva bio kada i Ivanić (od 2014. do 2018.), kako stranci ne bi bili članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. Smatra da bi Trojka mogla politički napasti Izetbegovića po "hiljadu drugih razloga", ali ne i po ovom pitanju. Za njega je Komisija bez stranaca sve do sad dobro funkcionirala.

Odnos Zapada prema Izetbegoviću i Dodiku

Govoreći o odnosu SAD-a prema Izetbegoviću, kazao je da problem u tome što je Izetbegović mnogo toga obećao, ali nije realizirao, što se dijelom odnosi na izmjene Izbornog zakona i izbora člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda.

"Možda je razlog i malo previše bliska relacija s nekim strukturama islamskog svijeta, koja nije bila toliko vidljiva", dodaje Ivanić.

Dodika ne vidi kao miljenika Zapada i očekuje da će njegovo sklanjanje s političke scene trajati nešto duže.

Gostovanje Mladena Ivanića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na našem YouTube kanalu.

Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.