Moeminah: Saudijska Arabija će sve raspoložive snage i sredstva staviti na uslugu hadžijama
Povodom dolaska na funkciju ambasadora, Hani bin Abdullah Moeminah, u intervjuu za Fenu govori o velikim naporima koje Kraljevina ulaže u organizaciju hadža, unapređenju bilateralne, ekonomske i naučne saradnje između BiH i Kraljevine Saudijske Arabije, kao i borbi protiv terorizma i angažmanu Saudijske Arabije u rješenju problema terorizma.
Kraljevina Saudijska Arabija dokazani je prijatelj Bosni i Hercegovini. Među prvim zemljama svijeta priznala je nezavisnost Bosne i Hercegovine, a diplomatski odnosi uspostavljeni su 17. aprila 1992. godine. Ambasada je otvorena 1998. godine. U postratnom periodu u BiH je uložila nekoliko milijardi američkih dolara, a nakon prošlogodišnjih poplava, donirala je milion eura pomoći ugroženom stanovništvu u BiH, dodatnih milion eura pomoći povratnicima u Srebrenicu.
Kraljevina Saudijska Arabija nastavlja da pruža podršku Bosni i Hercegovini.
Povodom dolaska na funkciju ambasadora u Bosni i Hercegovini Hani bin Abdullah Moeminah je govorio o sigurnosti ovogodišnje organizacije hadža.
Ambasador pojašnjava da od osnivanja Kraljevine Saudijske Arabije, kad je kralj Abdul Aziz ujedinio KSA do danas, ta država nije štedjela napor i trud da osigura što bolje uvjete za hadž. Darežljivo izdvaja novac na poboljšanje sve prateće infrastrukture u dva Sveta harema. Postoji i Institut za proučavanje hadža.
Ovaj centar prati sva događanja, novine, nastoji iz godine u godinu da poboljša uvjete za obavljanje hadža i da osiguraju najsavremenije načine za udobnost, daleko od ustaljenih navika.
A kada se govori o sigurnosti to smatra jednim od prioriteta.
"Danonoćno sve nadležne sigurnosne institucije bdiju nad hadžijama i njihovoj sigurnosti. Ne govorimo samo o vojnoj i civilnoj sigurnosti, nego i zdravstvenoj sigurnosti, te svim segmentima (od dolaska hadžija do njihovog odlaska)", navodi u razgovoru za Fenu.
Svi sektori koji učestvuju u organizaciji hadža u kompletnoj formi i potpunosti su spremni za ovogodišnju organizaciju hadža, a da će „Saudijska Arabija sve raspoložive snage i sredstva staviti na uslugu hadžijama“.
Pozvao je sve hadžije, sadašnje i buduće, da se posvete isključivo ibadetu, molitvama, da se ne osvrću na bilo kakve političke ili ideološke pozive „kako ne bi uprljali čistoću hadža“.
"BiH i Kraljevina Saudijske Arabije (KSA) imaju čvrste veze, a tome svakako doprinosi saradnja ostvarena s kraljem Selmanom bin Abdul Azizom, ali i prethodnim kraljevima. Zasigurno svi u BiH znaju za velike napore koje, u poboljšanju saradnje, ulaže kralj Selman od kada je preuzeo predsjedavanje Visokim Saudijskim Komitetom za BiH", naglasio je on.
Ambasador Abdullah Moeminah istaknuo je punu podršku Saudijske Arabije Bosni i Hercegovini na političkom, ekonomskom i kulturnom planu, kao i na međunarodnom nivou.
"KSA će nastaviti da pruža podršku jedinstvu BiH i njenoj stabilnosti. Suživot različitih nacija i religija u BiH jedinstven je u svijetu, to govori da je u BiH visok nivo tolerancije", kazao je.
Mišljenja je da se u mnogim oblastima bilateralna saradnja BiH i KSA može poboljšati.
S tim u vezi kaže "da će susrete s visokim zvaničnicima u BiH iskoristiti za unaprjeđenje odnosa dvije države na svim nivoima da bi bili što bolji".
"Radit ćemo i na organiziranju uzajamnih posjeta visokih zvaničnika iz BiH i KSA, biznismena, investitora obje zemlje", kaže on.
Prema njegovim riječima Kraljevina Saudijska Arabija mnogo prostora za suradnju postoji u oblasti ekonomije.
"Puno toga možemo izvoziti u mnoge zemlje svijeta, ali puno i uvozimo, tako da ima mnogo prostora za ekonomsku saradnju", kaže.
Ambasador Saudijske Arabije smatra da se suradnja najbolje može realizirati uzajamnim posjetama te da se, kako kaže, za to zalagao kod bh. zvaničnika.
"Od bh. zvaničnika sam tražio da se organiziraju uzajamne posjete, svejedno da li su tu visoki zvaničnici, biznismeni, investitori ili predstavnici privredne komore iz obje zemlje. Cilj je da utvrde u kojim sektorima vide svoj interes", naglašava.
Podsjetio je na uspješnu posjetu delegacije akademskog osoblja Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu kolegama s Univerziteta u Kraljevini Saudijskoj Arabiji, te precizirao da će ta posjeta rezultirati potpisivanjem sporazuma o naučnoj suradnji.
Također ministar visokog obrazovanja KSA s dekanima i rektorima univerziteta posjetio je obrazovne ustanove u BiH.
Neodvojivi dio Ambasade Kraljevine Saudijske Arabije u Sarajevu je Kulturni centar „Kralj Fahd“ u kojem se organiziraju kursevi stranih jezika, poznavanje rada na računaru. Oni su, kako je kazao, na usluzi bh. narodu a u periodu koji slijedi najavljeni su i novi veliki projekti.
Ambasador u razgovoru za Fenu kaže i to da je Saudijska Arabija bila među prvim zemljama koje su bile izložene terorizmu te da je zbog toga puno pretrpjela.
"Vjerujemo da se terorizam ne može pobijediti osim uz jaku međunarodnu saradnju. Zbog toga je KSA pozvala na osnivanje međunarodnog centra za borbu protiv terorizma kako bi se on konačno i pobijedio. To se ogledalo najprije u organiziranju Međunarodne konferencije o borbi protiv terorizma u Rijadu u februaru 2005. godine. U radu te konferencije učestvovale su delegacije 64 zeme i 50 eksperata iz oblasti borbe protiv terorizma. Konferencija je polučila izvanredne rezultate u oblasti ujedinjenja međunarodnih snaga i međunarodnih napora u borbi protiv terorizma", kaže on.
Konferencija je, kako navodi, usvojila i prijedlog rahmetli kralja Abdullaha koji je pozvao na osnivanje Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma u okviru Ujedinjenih naroda.
"Ovaj centar radi na koordinaciji napora svih zemalja za što bržu razmjenu informacija u vezi borbe protiv terorizma. Puno mjera se poduzima kako bi ta borba bila što efikasnija. Prije dvije sedmice održana je i sjednica Arapske lige koja je pozvala na borbu protiv terorizma i osudila sve zločine koji su počinjeni", naglašava.
Ističe da će, sve dok postoji međunarodna saradnja i koordinacija međunarodnih napora u oblasti borbe protiv terorizma, ta borba i uspjeti.