Moldavci danas stavljaju tačku na izborima: Evropska budućnost ili povratak u rusko krilo
Vlasti Sandua i Moldavije upozorile su da odbjegli oligarh koji sada živi u Rusiji pokušava kupiti odnosno namjestiti izbore u korist Moskve.
Kremlj je negirao da se miješao u izbore, baš kao i tokom spornih izbora održanih prošlog vikenda u Gruziji, čiji je predsjednik opisao glasanje kao "rusku specijalnu operaciju".
"Odlučno odbacujemo sve optužbe da se nekako miješamo. Mi to ne radimo", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Sandu je pobijedila u prvom krugu izbora prije dvije sedmice sa 42,4%, znatno ispred Aleksandra Stoianogla sa 26%, ali manje od 50% koliko joj je bilo potrebno za potpunu pobjedu. Stoianoglavov broj glasova će vjerovatno porasti zbog glasova kandidata koji nisu uspjeli ući u drugi krug.
Nakon glasanja, Sandu je upozorila Moldavce da "lopovi" žele kupiti njihov glas i njihovu državu i pozvala ih da sačuvaju nezavisnost svoje zemlje.
Stoianoglo, koji obećava da će biti "apolitičan predsjednik" za sve, rekao je novinarima da je glasao za "Moldaviju koja treba da se razvija u skladu i sa Zapadom i sa Istokom".
Ali komentatori i političari upozoravaju da bi pobjeda Stoianoglua mogla radikalno da promijeni politički pejzaž u regionu Dunava i Crnog mora, ne zato što je on neka vrsta "trojanskog konja", već zato što je Rusija bacila svoju težinu iza njega.
Do 16:00 glasalo je 43% Moldavaca, a veliki redovi su prijavljeni u Moskvi i Bjelorusiji, kao i na biračkim mjestima u Rumuniji, Francuskoj i Italiji.
Moldavska izborna komisija saopštila je da je upoznata sa izvještajima o organizovanom i ilegalnom transportu birača vazdušnim i kopnenim putem u Rusiji, Bjelorusiji, Azerbejdžanu i Turskoj i apelovala na javnost da prijavi daljnja kršenja.
Bivši moldavski ministar odbrane Anatol Salaru rekao je da će izbori odlučiti da li će Moldavija "nastaviti proces evropskih integracija ili se vratiti u rusko krilo".
Bivša sovjetska republika okružena Ukrajinom i Rumunijom i jedna od najsiromašnijih evropskih zemalja, Moldavija ima 2,5 miliona stanovnika. Takođe ima veliku populaciju iseljenika od 1,2 miliona, čiji bi se glasovi mogli pokazati ključnim za Maiu Sandu u drugom krugu.
Moldavija je otvorila pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, a istog dana prvog kruga Moldavci su jednim glasom podržali promjenu ustava koja uključuje opredjeljenje za pridruživanje EU.
Mala razlika u korist bila je iznenađenje, iako je Maia Sandu rekla da postoje jasni dokazi o pokušajima kupovine 300.000 glasova.