Predsjednički izbori
23

Moldavci danas stavljaju tačku na izborima: Evropska budućnost ili povratak u rusko krilo

D. Be.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Moldavci danas izlaze na birališta u drugom krugu predsjedničkih izbora koji se vide kao izbor između evropske budućnosti ili povratka ruskom uticaju.
Proevropska predsjednica Maia Sandu suočava se sa Aleksandrom Stoianoglom, čovjekom kojeg je otpustila sa mjesta glavnog tužioca, koji je obećao balansirati vanjsku politiku između Zapada i Rusije i koji ima podršku proruske Partije socijalista.

Vlasti Sandua i Moldavije upozorile su da odbjegli oligarh koji sada živi u Rusiji pokušava kupiti odnosno namjestiti izbore u korist Moskve.

Kremlj je negirao da se miješao u izbore, baš kao i tokom spornih izbora održanih prošlog vikenda u Gruziji, čiji je predsjednik opisao glasanje kao "rusku specijalnu operaciju".

"Odlučno odbacujemo sve optužbe da se nekako miješamo. Mi to ne radimo", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Sandu je pobijedila u prvom krugu izbora prije dvije sedmice sa 42,4%, znatno ispred Aleksandra Stoianogla sa 26%, ali manje od 50% koliko joj je bilo potrebno za potpunu pobjedu. Stoianoglavov broj glasova će vjerovatno porasti zbog glasova kandidata koji nisu uspjeli ući u drugi krug.

Nakon glasanja, Sandu je upozorila Moldavce da "lopovi" žele kupiti njihov glas i njihovu državu i pozvala ih da sačuvaju nezavisnost svoje zemlje.

Stoianoglo, koji obećava da će biti "apolitičan predsjednik" za sve, rekao je novinarima da je glasao za "Moldaviju koja treba da se razvija u skladu i sa Zapadom i sa Istokom".

Ali komentatori i političari upozoravaju da bi pobjeda Stoianoglua mogla radikalno da promijeni politički pejzaž u regionu Dunava i Crnog mora, ne zato što je on neka vrsta "trojanskog konja", već zato što je Rusija bacila svoju težinu iza njega.

Do 16:00 glasalo je 43% Moldavaca, a veliki redovi su prijavljeni u Moskvi i Bjelorusiji, kao i na biračkim mjestima u Rumuniji, Francuskoj i Italiji.

Moldavska izborna komisija saopštila je da je upoznata sa izvještajima o organizovanom i ilegalnom transportu birača vazdušnim i kopnenim putem u Rusiji, Bjelorusiji, Azerbejdžanu i Turskoj i apelovala na javnost da prijavi daljnja kršenja.

Bivši moldavski ministar odbrane Anatol Salaru rekao je da će izbori odlučiti da li će Moldavija "nastaviti proces evropskih integracija ili se vratiti u rusko krilo".

Bivša sovjetska republika okružena Ukrajinom i Rumunijom i jedna od najsiromašnijih evropskih zemalja, Moldavija ima 2,5 miliona stanovnika. Takođe ima veliku populaciju iseljenika od 1,2 miliona, čiji bi se glasovi mogli pokazati ključnim za Maiu Sandu u drugom krugu.

Moldavija je otvorila pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, a istog dana prvog kruga Moldavci su jednim glasom podržali promjenu ustava koja uključuje opredjeljenje za pridruživanje EU.

Mala razlika u korist bila je iznenađenje, iako je Maia Sandu rekla da postoje jasni dokazi o pokušajima kupovine 300.000 glasova.