To je kazao povodom predstavljanja spomenute analize britanske sutkinje Korner, koju je danas u Sarajevu organizirala Misija OSCE-a.
Moore je pojasnio da su, u skladu s mandatom, ulogom i ovlaštenjima Misije OSCE-a, a uz podršku VSTVBiH te u koordinaciji s glavnim tužiocem Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Sergeom Brammertzom i britanskom ambasadom u BiH, angažirali Korner na osnovu njenog profesionalnog radnog iskustva, znanja i nezavisnosti.
"Korner je boravila u BiH u dva navrata da bi izvršila pregled i analizu dostupnih materijala te obavila razgovore s tužiocima, sudijama i ostalima za potrebe izrade ovog analitičkog izvještaja", podsjetio je.
Izvještaj, kazao je Moore na pres-konferenciji, treba ponuditi prijedloge za unapređenje procesuiranja predmeta ratnih zločina na nivou BiH, u okviru institucija koje su prema Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina nadležne za najsloženije i najteže predmete ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
Napomenuo je da Izvještaj ne predstavlja medijsku kampanju, jer Misija OSCE-a prati slučajeve ratnih zločina već 10 godina te da se radi o ozbiljnoj analizi.
Dodao je da se na kraju Izvještaja nalaze praktične preporuke, koje, međutim, nisu obavezne za bosanskohercegovačke institucije, ali izrazio je nadu da će ozbiljno pročitati analizu te prihvatiti preporuke.
Rad Misije OSCE-a u ovoj oblasti finansiran je sredstvima iz budžeta OSCE-a, kao i dodatnim sredstvima Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švicarske, Norveške, Njemačke, Italije i Austrije, a uz blisku saradnju s MKSJ.