"Ova odluka uslijedila je nakon nastavka ignorantskog odnosa mostarskih gradskih vlasti prema problemu deponije smrti i svojevrsnoj ekološkoj bombi koja direktno ugrožava živote desetine hiljada građana", ističu iz građanske inicijative.
Odlučni da ustraju u svojoj borbi oni zahtijevaju urgentno zatvaranje deponije Uborak i njeno izmještanje na novu lokaciju.
Posljednji put kada su se odlučili na ovaj radikalni način tražeći rješavanje ovog gorućeg pitanja, u decembru 2019. godine, kako podsjećaju, policija ih je napala, tukla i kažnjavala.
Tvrde da su kažnjeni jer su branili osnovna ljudska prava koja su svakom stanovniku grada Mostara i okoline uskraćena, prava na čist zrak, vodu i životnu sredinu.
Poručuju da ih zastrašivanje neće pokolebati u njihovoj borbi jer se, kako ističu, bore za opstanak.
Punu podršku udruženju građana "Jer nas se tiče" i svim građanima i građankama Mostara i okoline u borbi za njihove i živote generacija koje dolaze iskazala je Fondacija Atelje za društvene promjene , uz poruku da je Grad Mostar na potezu. Uz podrška stanovnicima bjelopoljske kotline poručuju da "nelegalna deponija Uborak mora biti zatvorena!".
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić i predsjednik mostarskog Gradskog vijeća Salem Marić u zajedničkoj izjavi su jučer poručili da je gradska uprava uradila sve što je u njihovoj moći da se ovaj problem riješi, da je Inicijativa ta koja opstruira proces i kako neće dozvoliti da se Mostar dovede u ekološki lošu situaciju.
Istaknuli su kako je apsurdno da se Inicijativa zalaže za zatvaranje odlagališta, a zapravo taj proces odugovlači svojim tužbama, te ih optužili da ove aktivnosti provode u političke svrhe.
Uoči ove blokade su najavili da će Grad Mostar iskoristiti sve pravne mogućnosti da se u gradu održe red i zakonitost.