Ekološka prijetnja
51

Mostarci najavljuju nove proteste i tužbe protiv nadležnih zbog deponije Uborak

I. P.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Stanje deponije na Uborku iz dana i dan se pogoršava, tvrde mještani sjevernih prigradskih naselja Mostara koji okupljeni oko inicijative “Jer nas se tiče” najavljuju za 10. juna protestnu šetnju kako bi ukazali na problem koji prijeti ekološkom katastrofom čitavoj dolini Neretve.

Predsjednik Udruženja "Jer nas se tiče" Omer Hujdur za Klix.ba kaže kako se 10. juna navršava godina dana od kad je počela njihova borba za normalan život i izmještanje deponije kojoj je kako naglašava dozvola istekla prošle godine, ali bez ikakvog pomaka. Građani su po njegovim riječima nakon godinu dana već umorni , ali unatoč tome nemaju namjeru odustati niti pokleknuti.

“Sad dolazi ljetno vrijeme, kad je ovdje život neizdrživ i mi moramo poduzeti sve da se nešto uradi, jer ovdje svakim danom postaje sve gore. Deponija uništava naše zdravlje, rijeke, okolinu i moramo se ujediniti da se ovaj problem riješi”, kaže Hujdur. Ističe da je to borba za opstanak.

No, tvrdi da za taj problem nema razumijevanje nitko od nadležnih institucija.

“Dok mi tražimo da se deponija izmjesti i upozoravamo na probleme koje nam stvara nelegalna deponija, Grad Mostar je napravio proširenje te deponije koju su naslovili na ovu kojoj je 2019. godine istekla okolišna dozvola što je apsurd najveći”, objašnjava Hujdur.

Da bi bilo gore kako pojašnjava nastavili su odlagati otpad iako nije propisno ni završen sporni dio.

“Nisu spojili podloge, tako da će sigurno s obzirom da iz ove postojeće već sve prolazi u zemlji i ide u Neretvu sada biti još gore”, naglašava Hujdur. Zbog toga su se kako tvrdi već žalili Federalnoj upravi za inspekcije poslove, ali ono što je dodatni poraz bio kako tvrdi jeste odgovor da deponija ima dozvolu i da proširenje nije sporno.

“Oni su završili onu kastu koja nikakve papire nije imala i sada su prislonili još 10 sa 200 metara dugo proširenje i napravili kanale, navodeći kako ona ima papire, a svi znamo da su istekli 2019 godine, tako da je to apsurd najveći šta rade. Poslali smo žalbu drugostepenoj Komisiji u inspektoratu, pa ćemo vidjeli šta će oni reći, ako oni negativno odgovore onda idemo na tužbe. Nemamo izbora, ne možemo ih pustiti da rade šta hoće”, kazao je Hujdur.

Ovo je po njegovim riječima čista zloupotreba položaja i manipuliranja građanima što je kako tvrdi postalo neizdrživo.

“Svaki put nam spotiču kako nema Gradskog vijeća, a oni rade šta je njima u interesu i očito im je svejedno za potrebe građana”, rezigniran je Hujdur.

Pozvao je građene da im se pridruže 10. juna u 18 sati ispred deponije Ubrak i tako pomognu u rješavanju problema, koji se kako tvrdi tiče kompletnog grada Mostar i čitave doline Neretve.