Muftijstvo mostarsko o tzv. "džematu Žabljak": Nelegalno su izradili pečat i memorandum IZBiH
"Ovakvim postupanjem navedena grupa je prouzrokovala nepopravljivu štetu na pojedinim vjerskim objektima koje je ova zajednica dužna da štiti i koje je stavila na listu peticije za proglašenje nacionalnim spomenikom. U normalnim okolnostima, Islamska zajednica u BiH bi toplo prihvatila pomoć i zalaganja svih svojih vjernika i građana. Međutim, za Islamsku zajednicu je neprihvatljiv način na koji je to urađeno, posebno ako se ima u vidu da je to urađeno silom uz prouzrokovanje štete, bez dogovora, potrebnih saglasnosti i dozvola kao i bez uvida ko i iz kojih sredstava vrši radove", navodi se u obavještenju.
Mirno rješenje problema
Dalje se kaže da je u cilju mirnog rješenja problema te nastavka saradnje za opću dobrobit svih s navedenom grupom organizovan sastanak, na kojem je dogovoreno da sve buduće aktivnosti grupe moraju biti usklađene s nadležnim tijelima Islamske zajednice, te pribavljena odgovarajuća odobrenja nadležnih državnih organa.
"Nažalost, neposredno nakon održanog sastanka i postignutog dogovora, spomenuta grupa je nastavila sa svojim upadima i neprihvatljivim ponašanjem kao da prethodni dogovor nije postignut. S obzirom na to, odgovorne osobe Izvršnog odbora (IO) MIZ Ljubuški su se u skladu sa svojim dužnostima suprotstavile ovakvim nelegalnim radnjama i ugrožavanju vjerskih objekata za koje su odgovorni. Suočena sa otporom odgovornih osoba navedena grupa se fokusirala na njihovo diskreditiranje, a pogotovo glavnog imama, predsjednika IO Medžlisa i muftije mostarskog, kako upućivanjem raznih pisama, tako i iznošenjem neistina putem društvenih mreža i web portala", podsjećaju iz Mostarskog muftijstva.
Naglašeno je da se po pitanju nezakonitih radnji ova grupa građana, nažalost, nije zaustavila samo na građevinskim radovima. Bez dozvole i mimo svih procedura i važećih normativnih akata Islamske zajednice u BiH ona je izvršila organizovanje nelegalnih struktura, zloupotrebljavajući ime Islamske zajednice.
Navodeći primjere kršenja normativnih akata Islamske zajednice u BiH, iz Muftijstva mostarskog ističu kako je ta neformalna grupa u tu svrhu „obavijestila javnost“ da su formirali tzv. džemat Žabljak i izabrali džematski odbor, te su nelegalno izradili pečat i memorandum džematskog odbora, koje znakove je Islamska zajednica registrirala i zaštitila.
Zloupotreba pečata
"Zloupotrebljavajući ovako izrađeni pečat i znak Islamske zajednice u BiH navedena grupa je zakazala i održane proteste, a postoje indicije da su na isti način i pod paravanom nepostojećeg 'džemata Žabljak' prikupljana i novčana sredstva od građana. U koje svrhe su navodno prikupljana ova novčana sredstva i za koje namjene su korištena, trenutno nije poznato", ističe se u obavještenju.
U daljim obrazloženjima se kaže da je, s obzirom na razne nelegalne radnje, a pogotovo zbog obijanja i ugrožavanja džamije na Žabljaku, te izrade i zloupotrebe zaštićenog znaka i pečata Islamske zajednice u BiH, MIZ Ljubuški putem svog zakonskog opunomoćenika podnio dvije krivične prijave Kantonalnom tužilaštvu Zapadnohercegovačkog kantona.
Stoga je, imajući u vidu rašireno i progresivno nelegalno djelovanje ove grupe građana, Medžlis Islamske zajednice Ljubuški u svrhu zaštite vakufske imovine i očuvanja kulturne baštine grada Ljubuški angažovao zaštitarsku firmu za osiguranje džamije Žabljak, što navedenoj grupi očigledno smeta.
Današnjim obavještenjem Muftijstvo mostarsko želi informisati javnost, a posebno stanovnike i džematlije Ljubuškog, da jedina legalna organizaciona jedinica Islamske zajednice na tom području jeste Medžlis Islamske zajednice Ljubuški koji se sastoji od samo jednog džemata - Džemat Grad Ljubuški.
"Sve druge organizacije koje u svojim nazivima koriste naziv džemat samo su prevara javnosti zbog ostvarenja nekih drugih, samo njima poznatih ciljeva. Moramo također naglasiti, da ovo nije usamljeni napad na vakufsku imovinu s područja ovog Muftijstva. Na području Grada Mostara također postoje slični problemi gdje su pojedinci uzurpirali vakufsku imovinu, a u čijoj zaštiti se ova zajednica suočava sa opstrukcijama i nedostatkom zaštite nadležnih organa", kaže se u obavještenju.
Očuvanje vakufske imovine
Na kraju je istaknuta opredijeljenost Islamske zajednice u BiH i Mostarskog muftijstva da se svim zakonskim sredstvima i putem nadležnih državnih organa bori za očuvanje vakufske imovine i njeno korištenje u skladu sa islamskim propisima i pravilima ove Zajednice.
Podsjećamo, džematlije iz Ljubuškog nezadovoljne predstavnicima Islamske zajednice u svome mjestu danas su u Mostaru održale mirno protestno okupljanje ispred Mostarskog muftijstva na trgu Musala navodeći kako su im oduzeta osnovna vjerska prava.
Nezadovoljne džematlije Ljubuškog u borbi sa svoja vjerska prava su iznijeli zahtjeve koje očekuju da im ispuni muftija mostarski Selem Ef. Dedović.
Oni traže od mostarskog muftije da dođe u Ljubuški i razgovara sa džematlijama, da održi vanrednu Skupštinu i podnese financijski izvještaj džematlijama nakon 20 godina, da raspiše vanredne i fer izbore, te da se ef. Šemso Gegić razriješi dužnosti kao i izvršni odbor koji, kako tvrde oni opstaje nelegalno i bez fez izbora već punih 20 godina.
Također traže da se njihovi vakufi i haremi ubuduće i nikada više ne rasprodaju i ne preimenuju u cilju preprodaje i mahinacija, te da džematlije i povratnici imaju transparentan uvid u sve novčane donacije medžlisa Ljubuški, jer kako ističu, to su ipak novčana sredstva za povratnike i članarine džematlija.