Mujo Kovačević: Kupio sam bubreg u Pakistanu i platio ga 100.000 KM
Nakon skoro dvije godine dijalize, Mujo se odlučio na korak zbog kojeg nije požalio. Nakon pretraga, saznao je da mu roditelji, brat, drugi članovi porodice i rođaci ne mogu biti donori. Uslijedilo je prikupljanje novca za transplantaciju u Pakistanu.
"Na dijalizi sam upoznao ljude koji su otišli tamo i bez ikakvih komplikacija bili podvrgnuti operaciji. Preko interneta sam došao do klinike u Lahoreu", kaže Kovačević za Klix.ba.
Zahvaljujući prijateljima, uspio je skupiti 100.000 KM i uplatiti na račun klinike nakon čega je sjeo na avion i odletio u Pakistan.
Bubreg je dobio od 28-godišnje Pakistanke sa kojom se nije upoznao, ali koju je sreo na ulazu u operacionu salu. Nisu progovorili ni riječi. Ne zna da li je i koliko dobila za doniranje organa koji je za ovog 44-godišnjeg trenera Košarkaškog kluba Iskra iz Bugojna život značio.
"Nakon 21 provedenog dana u Pakistanu, vratio sam se u Bosnu. Hvala Bogu, danas sam zdrav čovjek. Idem redovno na kontrolu u Tuzlu, radim na poslu, vodim klub i nemam nikakvih problema", kaže nam Kovačević kojeg smo zatekli u kartanju sa prijateljima.
Za vrijeme njegovog boravka tamo, upoznao je ljude i mnogih zemalja koji su došli sa istim ciljem kao on.
Iako je danas zdrav čovjek, Kovačević kroz Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika SBK, pomaže drugim bubrežnim bolesnicima zalažući se legaliziranje promjenu zakonskih propisa i uključivanje BiH u Eurotransplant čime bi se olakšao život hiljadama ljudi bubrežnih bolesnika u našoj zemlji.
"Uputili smo zahtjev u Federalni parlament za promjenu Zakona o transplantaciji organa i tkiva. Tražimo da sve osobe budu donatori a oni koji ne žele, mogu se izjasniti o tome što je slučaj u mnogim zemljama Evrope", dodaje naš sagovornik.
Kako kaže Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika SBK i FBiH, Kovačevića je muka natjerala da napravi taj korak u svom životu i ode u Pakistan.
"Što se tiče bubrežnih bolesnika, situacija u BiH ne obećava. Vjerujem da će se mnogi odlučiti na korak koji je on napravio i otići u Pakistan ili Indiju na transplantaciju", kaže Žuljević za Klix.ba.
U BiH godišnje se izvrši osam transplantacija što je nedovoljno da naša zemlja postane punopravna članica Eurotransplanta.
Kako kaže Žuljević, nepostojanje državnog ministarstva zdravstva i adekvatne legislative itekako utječe na bolesnike u našoj zemlji, pogotovo osobe čiji životi zavise od transplantacije.