Dom kulture Pilica
141

MUP RS-a zabranio Memorijalnom centru Srebrenica snimanje stratišta kod Zvornika, naveli da je u vlasništvu grada

Piše: V. K.
Foto: V. D./Klix.ba
Foto: V. D./Klix.ba
Predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica doživjeli su neugodnost prilikom službenog putovanja koje je uključivalo i snimanje lokacije nekadašnjeg Doma kulture u Pilici, nedaleko od Zvornika.

Naime, predstavnici centra, zajedno s firmom koja je uključena i cijeli projekat postavljanja izložbe u Memorijalnom centru u Potočarima, zaputili su se u Dom kulture nedaleko od Zvornika, tačnije u Pilicu, gdje su trebali izvršiti premjere unutrašnjeg prostora, a sve u svrhu pripremanja izložbe.

Tim povodom, kao što je i pravilo, obaviještene su i policijske agencije u BiH, uključujući Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, a i MUP RS-a koji je bio upoznat sa snimanjem.

Nakon dolaska na lokaciju kod Doma kulture ih je dočekala policija, a nakon što su ušli u objekat, obaviješteni su od komandira Policijske stanice Kozluk kako se objekat nalazi u vlasništvu Grada Zvornika te da nemaju dozvolu za snimanje te da zbog toga moraju napustiti objekat.

Prilikom izlaska, predstavnici Centra i firme zadužene za snimanje legitimisani su, nakon čega su se uputili nazad prema Potočarima.

Dom kulture Pilica tokom agresije na BiH predstavljao je lokaciju na kojoj je ubijeno više od 500 Bošnjaka 16. jula 1995. godine

Apelaciono vijeće Suda BiH presudom iz 2013. godine osudilo je Duška Jevića na 32 i Mendeljeva Đurića na 28 godina zatvora.

Prema presudi, obojica su bili pripadnici Specijalne brigade policije MUP-a Republike Srpske. Presuda navodi da su od 10. do 19. jula 1995. godine učestvovali u genocidu počinjenom u Srebrenici.

Prema presudi, obojica su svjesno pomagali članovima udruženog zločinačkog poduhvata, među kojima su visoki vojni i policijski zvaničnici te civilno vodstvo RS. Goran Marković i Neđo Ikonić oslobođeni su optužbi.