Mustajbegov most kod Čapljine do kraja godine u novom ruhu, obnovljen i osvijetljen
Kako nam je kazao gradonačelnik Čapljine Smiljan Vidić, slučaj krađe nestale kamene ploče, koja je dio korkaluka - kamene ograde mosta starog 503 godine, nikada nije rasvijetljen, ali to neće zaustaviti obnovu ovog nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine na jugu naše zemlje.
Misteriozna krađa
Ističe da se rekonstrukcija mosta nastavlja i poručuje da se neće odustati od potrage za istinom o krađi vrijednog artefakta koji je stajao pored mosta u blizini magistralnog puta M-17 i trebao je biti postavljen na svoje mjesto u drugoj fazi obnove koju finansira Grad Čapljina.
"Meni je misterija kako je taj ogromni kamen, ta ogromna ploča teška tonu i po izvađena, kako je natovarena i kako je ona odvezena. A to da se nije otkrilo ko je to uradio, to mi uopće nije misterija, jer masu stvari policija ne otkrije", kaže Vidić za Klix.ba.
Tvrdi da Grad Čapljina, koji je vlasnik kamene ploče, neće prestati tragati za istinom i počiniocima tog nedjela, kako bi se priveli pred lice pravde, ali neće dozvoliti ni da obnova spomenika čeka okončanje procesa kojem se kraj i ne nazire.
Nastavak obnove
"Mi ćemo kupiti drugi kamen i završiti obnovu Mustajbegovog mosta. Jednim djelom smo ga već renovirali i ima još posla, ali nadam se da ćemo ga ove godine završiti. Zbilja će izgledati prelijepo, a kada ga osvijetlimo, onda će to posebno lijepo izgledati i noću", pojasnio nam je Vidić.
Ističe kako će ovaj spomenik koji se nalazi u neposrednoj blizini magistralne ceste M-17 svojom ljepotom zaustavljati prolaznike i konačno dobiti zasluženo mjesto koje mu i pripada među kulturno historijskim i turističkim atrakcijama.
"Most je nacionalni spomenik BiH i on je preteča Starog mosta u Mostaru. Po fizionomiji je potpuno isti i priča o tom mostu je veoma interesantna, jer je zapravo bio pokus za mostarski Stari most, da bi se ustanovilo može li se tim stilom gradnje napraviti most koji će biti stabilan, a najzanimljivije je da stoji i danas i da je stabilan", objašnjava gradonačelnik Čapljine za Klix.ba.
Sagrađen 1517. godine
Most je 1517. sagradio hercegovački sandžak-beg Mustafa-beg, a nekih 150 godina kasnije most je obnovljen po nalogu počiteljskog paše Šišman Ibrahima.
Premošćuje korito rijeke Bregave koja se pola kilometra dalje ulijeva u rijeku Neretvu, a iako u ratu nije oštećen, usljed neodržavanja i prometom građevinskih mašina doveden je u loše stanje.
U proljeće 2019. izvršene su konzervatorsko-restauratorske mjere sanacije mosta, čime su stvorene pretpostavke za njegovu potpunu sanaciju i rekonstrukciju.
Mustajbegov most je 2003. godine proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.