Na Manjači predstavljeni renovirani objekti Oružanih snaga BiH prilagođeni potrebama vojnikinja
Predstavljanju su prisustvovali, pored zvaničnika Ministarstva obrane i predstavnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH), Ambasade Velike Britanije u BiH, NATO Štaba Sarajevo i EUFOR-a.
Radi se o moderno opremljenom objektu straže, renoviranom uz podršku Britanske vlade, a u skladu sa preporukama programa "Žene, mir i sigurnost", koji će omogućiti lakše obavljanje zadaća na poligonu, ali i nastavak razvoja Centra za borbenu obuku OS BiH na Manjači.
Velika Britanija je osigurala nabavku inovativne opreme poput automatiziranih meta za bojevo gađanje, mobilnog sela za urbanu borbu i pametnog video nadzora te je omogućila profesionalnu obuku instruktora.
To će pružiti veću sigurnost i realističniju obuku pripadnica i pripadnika OS BiH te pomoći OS BiH da bolje primjene program "Žene, mir i sigurnost" u svoje vježbe i operacije.
Projekat sanacije i rekonstrukcije, kao i stručni nadzor, uradili su inženjeri građevinske službe Oružanih snaga BiH.
Ministar odbrane BiH Sifet Podžić je istaknuo dugogodišnju pomoć koju Vlada Velike Britanije pruža Oružanim snagama BiH, kako na prijemu i školovanju mladih kadrova, tako i u podršci u razvoju vojnog saniteta i uvođenju nekih novih sposobnosti i metoda rada.
"Integrirajući principe programa 'Žene, mir i sigurnost' pravo rodne ravnopravnosti obvezno je u svim vidovima prijema, školovanja i napredovanja u vojnoj službi, uključujući uslove rada, sudjelovanja u obuci, vježbama, misijama i drugim aktivnostima u BiH i inostranstvu", istakao je ministar Podžić.
Dodao je da želi da infrastruktura Oružanih snaga BiH bude još bolje prilagođena i ženama i muškarcima, kao i da uslovi službe budu privlačni građanima i građankama BiH, kako bi se oni odlučili prijaviti u Oružane snage.
"Velika Britanija je ponosna na naše dugoročno partnerstvo s Oružanim snagama BiH na primjeni načela 'Žene, mir i sigurnost'. Danas otvaramo prvi vojni objekat renoviran i opremljen po standardima rodne ravnopravnosti. Uskoro nastavljamo s renoviranjem ključnih objekata OS BiH, koji će doprinijeti harmonizaciji s NATO-om, ispunjavanju standarda rodne ravnopravnosti te povećati operativnu učinkovitost", kazao je ambasador Velike Britanije Matthew Field .
Načelnik zajedničkog Štaba Oružanih snaga BiH, general Senad Mašović u svom je obraćanju napomenuo da je cilj ovakvih projekata povećanje broja žena u Oružanim snagama BiH.
"Infrastrukturni projekti poboljšanja uslova života i rada za žene i muškarce na našim lokacijama jedan su od preduvjeta zadržavanja pripadnica i pripadnika OS BiH u vojnoj službi, ali su također i uvjet prijema i povećanja broja žena u OS BiH u svim kategorijama, kao i osiguranja jednakih mogućnosti u karijeri", zaključio je general Mašović.
Zapovjednica NATO Štaba Sarajevo brigadna generalica Pamela McGaha ovom prilikom je istakla:
"Ovaj projekat svjedoči o kontinuiranom opredjeljenju Ministarstva obrane da žene ostvare punu i aktivnu ulogu u svim društvenim sferama. On podcrtava i koliko je važno da se glas žena čuje u pitanjima mira i sigurnosti i predstavlja još jedan korak za sve u Oružanim snagama ka uspjehu zasnovanom na zaslugama".
U OS BiH danas služi 770 žena, koje čine 8,2 posto ukupnog personala OS BiH.
Uz podršku Ambasade Velike Britanije u BiH, načelnik Zajedničkog Štaba OS BiH je pristupio Mreži načelnika štabova oružanih snaga "Žene, mir i sigurnost" 2018. godine, kako bi se u sistem odbrane unijele praktične promjene koje proizlaze iz UN rezolucije 1325 i NATO programa. Već 2020. godine uspješno je završena Rodna analiza, kojom su definirani pravci djelovanja i konkretne zadaće kako bi se uspješno integrirala načela programa "Žene, mir i sigurnost" u OS BiH te poboljšali standardi.