U toku sjednica
67

Na Parlamentu FBiH izvještaj o poplavama: Nikšić pisao Tužilaštvu HNK, Buhač nije došla na sjednicu

Piše: D. R.
Predstavljene aktivnosti o poduzetim mjerama (Foto: I. Š./Klix.ba)
Predstavljene aktivnosti o poduzetim mjerama (Foto: I. Š./Klix.ba)
Na 19. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH našla se i tačka dnevnog reda o informacijama o poduzetim i planiranim mjerama, aktivnostima i rezultatima u sanaciji i obnovi područja pogođenim poplavama.

Iz Vlade FBiH su predstavili aktivnosti u vezi s Jablanicom, Konjicem, Kiseljakom, Kreševom i Fojnicom.

Naveo je da je premijer Nermin Nikšić uputio dopis Kantonalnom Tužilaštvu HNK u kojem je tražio informacije o formiranom predmetu, a dobio je odgovor glavnog tužioca Tužilaštva HNK-a Zdenka Kovača.

U odgovoru su navedene već poznate informacije, nije bilo novih.

"Da li će doći do podizanja optužnice ovisit će o rezultatima provjera, nalazima vještaka i dokazima koji će se prikupiti", navedeno je u odgovoru.

Istaknuto je i da je Tužilaštvo zaprimilo nalaz i mišljenje vještaka geodetske struke, a da je stalnom vještaku sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da poduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke s posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma na navedenoj lokaciji koristeći sve dostupne podatke i dokumentaciju, kao i satelitske snimke.

Dodali su da je sačinjavanje nalaza već u toku i da će isti biti od velikog značaja.

Predsjednica Vlade HNK Marija Buhač se nije odazvala pozivu da prisustvuje današnjoj sjednici.

Premijer SBK Tahir Lendo je naveo da je potrebno fokusirati se na sprečavanje sličnih scenarija u budućnosti.

"Imamo preko 70 posto općina koje nemaju kapacitet da organizuju kvalitetnu civilnu zaštitu. Moramo jačati saradnju s višim nivoima. Federacija i kantoni mogu puno jače pomoći nižim nivoima vlasti. Moramo pokrenuti zakone, džaba nam milioni da leže, ako ih ne možemo kvalitetno promijeniti", kazao je Lendo.

Načelnik Jablanice Emir Muratović je naveo da se radi na rješavanju stambenih pitanja stanovnika koji su ostali bez svojih domova. Dodao je da je šteta na području Općine Jablanice oko 123 miliona KM.

"Na lokalne puteve moramo izdvojiti oko osam miliona KM, štete su ogromne. Nijedna mjesna zajednica 4. oktobra nije bila povezana jedna s drugom. Što se tiče vodovoda, sve je bilo pokidano. Od 4. oktobra smo dosta toga uradili, a imamo i još dosta toga za uraditi. Ona sredstva koja su kroz prijedlog Vlade FBiH predviđena od 50 miliona KM za nas su obećavajuća. Moramo obnoviti puteve, rasvjete, vodovode, imali smo opasnost da nam grad ostane bez vode", kazao je Muratović.

Pobrojao je i donacije koje je dobila Općina Jablanica.

"Od Međunarodnog fonda (4,7 miliona KM), najviše sredstvima Vlade Republike Hrvatske, 1,3 miliona KM ranije u budžetu Vlade HNK, imamo obećanja da će biti i ove godine. Općina je na donatorski račun prihodovala 2,5 miliona KM za pola godine. Od toga je potrošeno 1,1 miliona KM", istaknuo je, dodavši da je neophodno bilo pronaći i mjesto na kojem će se graditi naselje.

Boris Marić, načelnik Kreševa, naveo je da je procijenjena šteta u ovoj općini 27 miliona KM, te da je bilo donacija u iznosu od 3 miliona KM.

Sabahudin Klisura, načelnik Fojnice, je kazao da je procijenjena šteta u ovoj općini 58,9 miliona KM.

Mladen Mišurić-Ramljak, načelnik Kiseljaka, je naveo da je ukupna procijenjena šteta na području ove Općine 17,5 miliona KM.