Na pomolu kriza između BiH i EUROPOL-a: Sporan potez zamjenika ministra sigurnosti
Naime, novoimenovani zamjenik ministra sigurnosti Nedeljko Jović donio je službenu instrukciju kojom izmješta kontakt tačku za saradnju BiH s EUROPOL-om iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u Ministarstvo sigurnosti BiH.
Također, istim aktom on nagovještava premještanje opreme iz direkcije na novu lokaciju i to uprkos činjenici da se saradnja s EUROPOL-om u posljednjim godinama odvija preko direkcije.
U svom dopisu institucijama Vilić napominje da ova instrukcija Ministarstva sigurnosti BiH, kako u pravnom tako i u sadržajnom smislu ne može biti prihvaćena. On napominje da Sporazum o uspostavi zajedničke kontakt-tačke za BiH iz maja 2018. nisu nikada potpisale sve strane nadležne po Aneksu II tog sporazuma o strateškoj saradnji s EUROPOL-om te samim time nije stupio na snagu, zbog čega nisu ispunjeni uslovi za njegovu provedbu. Tako, navodi, nije stvoren pravni osnov ni za donošenje ove instrukcije.
"Instrukcijom nije vidljivo kakav je pravni status 'zajedničke kontakt-tačke', kome je odgovorna, da li ima pravni subjektivitet, odnosno da li se radi o samostalnom pravnom entitetu koji će biti uspostavljen ili on djeluje u okviru drugog pravnog subjekta. S obzirom na to da je u Sporazumu o operativnoj i strateškoj saradnji navedeno da se nalazi na adresi Sarajevo, Trg BiH", naveo je Vilić.
Podsjeća da član 3. Ustava BiH jasno propisuje nadležnosti i odnose između institucija BiH, provođenje međunarodnih i međuentitetskih krivično-pravnih propisa uključujući i saradnju s INTERPOL-om pa je tako jasno da je i saradnja s EUROPOL-om u isključivoj nadležnosti institucija BiH. Također, izmjenama zakona o ministarstvima i drugim oganima uprave BiH, kao samostalna upravna organizacija djeluje Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH te je propisano da unutar nje djeluje ured za saradnju s INTERPOL-om i EUROPOL-om.
Vilić navodi i da je članom 2. Zakona o koordinaciji policijskih tijela, Direkciji data nadležnost da predstavlja jedinstvenu tačku za razmjenu informacija s INTERPOL-om, EUROPOL-om itd. On kaže da bi novom instrukcijom Ministrarstva sigurnosti došlo do razdvajanja kanala za međunarodnu saradnju s iNTERPOL-om i EUROPOL-om.
"Od 2012. u okviru Direkcije funkcioniše Odsjek za saradnju s EUROPOL-om. Od 2017. kada je ratifikovan sporazum konstatno se povećava broj razmijenjenih informacija i operativnih akcija te su tako ostvareni značajni rezultati u borbi protiv svih oblika kriminala", ističe Vilić.
Vilić predlaže da Vijeće ministara BiH donesene zaključak kojim će Ministarstvo vanjskih poslova BiH obavijestiti EUROPOL, prema kojem će kontakt tačka biti direkcija, kako je to i predviđeno zakonskim propisima.
S druge strane, MUP RS-a je dopisom obavijestio Direkciju da će podatke npr. s EUROPOL-om dostavljati drugim kanalima. Međutim, ovakvim postupkom MUP ne poštuje opće principe međunarodne razmjene informacija, ali i sam član 6. stav 2. i član 16. Sporazuma o strateškoj i operativnoj saradnji BiH i INTERPOL-a.
Cijeni se da se ovakvim postupkom MUP RS-a dovodi u pitanju i zaštita i validnost razmjenjenih informacija kao i činjenicu da odgovor koji se dostavlja EUROPOL-u od MUP-a RS ne može smatrati odgovorom BiH.
Također, treba naglasiti i da je Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova s ministrom Aljošom Čamparom na čelu obavijestilo Ministarstvo sigurnosti BiH da povlači svoj potpis sa Sporazuma o uspostavi zajedničke kontakt-tačke čime se svaka dosadašnja akivnost na uspostavi zajedničke kontakt-tačke kao i instrukcija stavlja van snage.