Radovi pri kraju
34

Na proljeće otvorenje roditeljske kuće u Tuzli: Toplina doma za teško oboljelu djecu

A. K.
Foto: A. K./Klix.ba
(Foto: A. K./Klix.ba)
Roditeljska kuća namijenjena za smještaj djece u procesu liječenja od karcinoma i njihovih roditelja na proljeće bi trebala biti otvorena u Tuzli. Radovi se privode kraju, a realizacija ovog projekta od velikog je značaja.

Izgradnja roditeljske kuće u Tuzli počela je u junu 2021. godine, međutim proces realizacije projekta usporila je prvenstveno pandemija koronavirsa, a zatim i inflacija koja je dovela do drastičnog povećanja cijena građevinskog materijala.

Sa stabilizacijom svih prilika nastavila se izgradnja kuće koja se nalazi u kompleksu Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Kako je za Klix.ba kazala glasnogovornica Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka Atifa Buldić-Bešić, trenutno je u toku realizacija treće, a ujedno i završne faze projekta.

"Drago nam je jer smo prošli dvije faze koje su u biti bile i najzahtjevnije, a sada su nam u toku unutrašnji radovi te u konačnici projekat privodimo kraju. Mi očekujemo da će u aprilu ili maju biti upriličeno otvorenje roditeljske kuće", istaknula je Buldić-Bešić.

Pet apartmana na 400 kvadrata

Kuća je površine 400 metara kvadratnih sa kapacitetom od pet smještajnih jednica, odnosno apartmana, a tu su i zajedničke prostorije, poput kuhinje, trpezarije, dnevnog boravka, vešeraja i ostave.

"Kuća će sadržavati sve ono što je neophodno za jedan ovakav objekat. Najvažnije je da će u okviru nje roditelji i djeca imati besplatan smještaj, životne namirnice, higijenske potrepštine ali i psiho-socijalnu podršku za koju imamo razvijen veoma dobar program", pojašnjava Buldić-Bešić.

Sveobuhvatan koncept predviđen je za djecu oboljelu od raka, ali i članove njihove porodice, a posebno značajno je to da se kuća nalazi u neposrednoj blizini Klinike za dječije bolesti u kojoj mališani i provode najveći dio vremena.

"Ovdje je veoma značajno i to da djeca imaju medicinsku skrb na dohvat ruke jer su to djeca koja su u prilično osjetljivom stanju. Upravo se insistiralo na tome da i ova roditeljska kuća bude uz samu Kliniku za dječije bolesti", naglašava Buldić-Bešić.

Veliki značaj

Buldić-Bešić je majka djevojčice koja je prije nekoliko godina liječena od raka, a iz svog životnog iskustva navodi da je postojanje jedne ovakve kuće od iznimnog značaja.

"Ironično rečeno, to najbolje možete razumjeti tek kada se nađete u toj situaciji, a najteže je kada niste u svemu tome. Velika je problematika same dijagnoze maligne bolesti kod djeteta. Ona ne povlači samo medicinski aspekt, već i sve druge socijalne prirode. Naše porodice koje dođu u roditeljsku kuću ili udruženje, uvijek imaju određene probleme pored onog zdravstvenog. U tom periodu intenzivnog bolničkog liječenja roditeljska kuća mnogo znači", smatra Buldić-Bešić.

Roditeljska kuća pruža priliku porodici da bude na okupu, a naučno je dokazano da prisustvo užih članova pozitivno utječe na sam tok liječenja, ali i mentalno zdravlje prevashodno pacijenta.

"To je mjesto gdje oni svi mogu biti relaksirani jer tu nema medicinskih procedura i traume koje one kao takve sa sobom nose. Važno je da je to prostor koji je siguran i u potpunosti prilagođen zdravstvenom stanju djeteta, a u kojem opet ima neko ko roditelje u potpunosti razumije i pruža dodatnu podršku, poput pedagoga, psihologa, socijalnih radnika i slično", dodaje Buldić-Bešić.

Do zvaničnog početka rada roditeljske kuće u Tuzli, djeci, ali i njihovim roditeljima je na raspolaganju roditeljski stan koji predstavlja prijelazno rješenje.