Na put dug 500 km krenulo 316 biciklista i 16 maratonaca u znak sjećanja na žrtve genocida
S centralnog trga u Bihaću jutros je krenuo 20. biciklistički maraton Bihać – Srebrenica pod motom "Da se nikad ne zaboravi i ne ponovi", a u sklopu trodnevnog puta dugog blizu 500 kilometara krenulo je 316 biciklista iz BiH, regije i Evrope.
Uz članove porodica, prijatelje i građane, bicikliste su ispratili predstavnici vlasti Unsko-sanskog kantona i Grada Bihaća.
Među učesnicima je i Elvedin Sedić, bihaćki gradonačelnik koji je kazao da 20. godišnjica ovog maratona zaslužuje poštovanje.
"20 godina, šta god da čovjek radi, nije malo. Kontinuitet ovog maratona zaslužuje svako poštovanje i siguran sam da se na ovaj način, ne samo Bišćani i Krajišnici, nego i ljudi širom regiona i Evrope, osjećaju isto. Ipak oni odvajaju svoje vrijeme i godišnje odmore kako bi vozili maraton Bihać – Srebrenica želeći na taj način iskazati svoju solidarnost sa Srebreničanima, odati dužno poštovanje i počast svim ubijenim u genocidu jula 1995. godine", kazao je Sedić.
Klub ekstremnih sportova "Limit" 20 godina okuplja bicikliste s istom idejom – da pošalju poruku mira i želje da se nikad više nikom ne ponovi Srebrenica i da se ne zaborave žrtve genocida.
"Ovaj maraton sada već voze i po tri generacije porodica što znači da smo uspjeli u svome naumu da učimo nove generacije kulturi sjećanja. Najmlađi učesnik ima 12 godina, a najstariji 76. Ovo nije samo vožnja biciklom nego je to mnogo više. Maraton je sjećanje, poštovanje, mir i život. Vjerujem će karavana, usprkos najavljenim visokom temperaturama, uspješno okončati svoju misiju", kazao je Ermin Lipović, organizatora maratona.
Nedugo nakon biciklista, sa centralnog trga su krenuli i maratonci koji će istrčati put do Memorijalnog centra Potočari.
Petnaesti put za redom, etapni supermaraton dužine gotovo 500 kilometara trčat će 16 maratonaca.
Semir Šabića, organizator maratona, je iskazao nadu da će svi maratonci istrčati rutu.
"Nadamo se da će svi maratonci uspjeti istrčati rutu i da ćemo, u svojim naumima da saosjećamo s onima koji su te puteve prolazili, uspjeti do Srebrenice stići uz što manje uvreda i pogrdnih riječi koje nas prate svake godine. Trčimo kroz devetnaest gradova, a nadamo se da jednog dana, kad više ne bude dženaza i ukopa, naše nasljednike koji nastave trčati neko pitati 'zašto', pa da ćemo istinu moći prenositi godinama jer ćemo samo tako imati budućnost", kazao je Šabić koji je ujedno član AK "Svjetlost".
Dolazak maratonaca u Srebrenicu očekuje se 10. jula, a 11. jula će klanjati dženazu za 14 identifikovanih žrtava.