Načelnik Srebrenice ne vidi ništa sporno u fotografiji djece s natpisom četnici
"Ti građani uglavnom slušaju bošnjačke političare koji uvijek kad imaju potrebu da privuku pažnju na tom nacionalnom pitanju, onda se posvete rješavanju navodnih problema koje sami naprave. Zna se kakvu Bošnjaci imaju percepciju prema riječi četnik i nema smisla da u tom kontekstu povlače paralelu s djecom koja ne znaju ni šta se dešavalo niti šta će se dešavati. Dakle, povezali su maloljetnu djecu s koljačima, jer oni uglavnom četnike gledaju kao koljače", kazao je Grujičić koji smatra da se mnogi u BiH, sa svih strana, mogu dovesti u sličan kontekst.
Srebrenički načelnik, pravdajući potez školaraca, smatra da se četnici mogu gledati na više načina i da se ne treba djecu dovoditi u vezu sa "četnicima koljačima".
"Ne mora to značiti, jer su oni obukli srpsku nacionalnu nošnju, što dio Bošnjaka osporava, a to se ne može osporiti i ukinuti. Žao mi je što takva pitanja bošnjački političari pokušavaju iskorisiti sada pred izbore, privući kako bi dobili što više pažnje i poena od svojih sugrađana. Neprihvatljivo je da se bojkotuje nastava i da se remeti rad škole za druge učenike. Neprihvatljivo je da se na rub srama stavljaju djeca koja nisu zaslužila da to bude tako", kazao je on.
Na pitanje da li zaista smatra da bošnjačka djeca nisu diskriminirana nizom poteza u Srebrenici, on odgovara da nisu.
"Ovo je RS i ovdje se moraju poštovati zakoni RS-a. Da li to nekome odgovara ili ne, to je druga stvar. Vjerovatno ni zakoni FBiH ne odgovaraju srpskom narodu, ali ga poštuju i ne prave scene svake godine".
Grujičić je najavio i određene sankcije, jer kaže da pojedinci za dva dana sruše sve ono što se gradi godinama.
"Tu mislim na Aliju Tabakovića, Hamdiju Fejzića, Nediba Smajića i Islamsku zajednicu. Takmiče se ko će biti veći Bošnjak...", kazao je.
Iako je potpuno jasno da fotografija djece uz natpis "Braća četnici" nikako ne može doprinijeti pomirenju i boljem životu, Grujičić je drugačijeg mišljenja i za sve optužuje bošnjačke političare.
"Niko nema razloga da se plaši u Srebrenici. Mi živimo toliko godina poslije rata. To sve insceniraju bošnjački političari. Imate li ijednu situaciju da je Srbin napao Bošnjaka u Srebrenici? Imali smo bošnjačku vlast toliko godina pa su otjerali više od 10 hiljada ljudi, a većina su Bošnjaci. Niko se ne treba plašiti, nijedan Srbin neće napasti Bošnjaka. To je vrijeme prošlo. Ali očito da pojedinci žele da zavade ovaj narod koji ionako teško živi", kazao je.
Grujičića smo podsjetili i na nedavne provokacije za Badnju večer kada je kolona automobila uz sirene, muziku i nacionalističku ikonografiju prošla pored Memorijalnog centra u Potočarima i tako unijela dodatni nemir među Bošnjake.
Naš sagovornik smatra da to nije bila provokacija.
"Automobili su prolazli i u vrijeme kada je Ćamil Duraković bio načelnik, čak i u većem obimu nego sada, jer je bilo više stanovnika. Ali kada sam došao ja, počela su razna podmetanja."
Za kraj razgovora Mladen Grujičić je poručio da je u Srebrenici situacija što se tiče međuljudskih odnosa bolja nego igdje drugo, ali da politika pokušava zloupotrijebiti situaciju i da je to uvijek bilo kritično za to mjesto.
Saznali smo da će Mladen Grujičić biti kandidat političkih partija sa srpskim predznakom na lokalnim izborima ove godine.