Naglo zatopljavanje odnosa Dodika i Zagreba i ujedinjenje u priči o ugroženosti u BiH
Bio je to povod za oštre reakcije probosanskih snaga, najviše iz tabora SDA, koji su optužili najviše hrvatske zvaničnike da zaobilaze ostale članove Predsjedništva BiH, naročito predsjedavajućeg Šefika Džaferovića i da time šalju jako lošu, nesusjedsku poruku.
Naročito je to bilo naglašeno nakon saopćenja iz kabineta Zorana Milanovića gdje je rečeno da Dodik stiže u posjetu kao predstavnik Srba. Mnogi analitičari i političari davanje takve "titule" u zvaničnoj posjeti jednog državnika, člana Predsjedništva BiH, ocjenjuju kao da se time Bosna i Hercegovina iz susjedne Hrvatske gleda kao država plemena s trojicom poglavica. Potvrda tome je i poziv lideru SDA Bakiru Izetbegoviću da posjeti Zagreb, a ponovo ne Šefiku Džaferoviću.
Dodikov odlazak u Zagreb i diskusija o aktuelnim i budućim temama i događajima tu nije završila. Sve teme, rasprave i ideje Dodik je prenio preko granice u BiH. Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić posjetu Zagrebu okarakterizirao je kao nastavak Karađorđeva, aludirajući na susret Tuđmana i Miloševića.
"Jasna mi je aluzija. Ali ako ga baš zanima, u Zagrebu nismo ništa crtali", kazao je nedavno Dodik.
Uz pomoć saradnika, savjetnika, političkih partnera u BiH i susjedstvu te domaćih profesora međunarodnih odnosa i prava bliskih SNSD-u, počela se "kotrljati" priča o tome kako Bošnjaci navodno majoriziraju svoje komšije Srbe i Hrvate, "napadaju" entitet RS s ciljem unitarizacije BiH pa sve do toga da Bošnjaci žele biti apsolutni vladari BiH i da aktivno rade na ostvarivanju ratnih ciljeva. Uprkos svim historijskim činjenicama i presudama međunarodnih sudova da je na BiH izvršena agresija iz susjedstva.
Iako je zahtjev Dragana Čovića (HDZ), poznat već duže vrijeme, o tzv. legitimnim političkim predstavnicima, iz Dodikovog SNSD-a sve češće i glasnije se u "problem Bosne i Hercegovine" nameće pitanje ugroženosti Srba - i Hrvata. Dakle, političari iz RS-a više ne govore samo o svojim problemima, već u prvi plan stavljaju i probleme Hrvata, odnosno HDZ-a BiH, kako bi očito ujedinili Zagreb i Beograd protiv Sarajeva.
"Dobro je da se i kod Hrvata pojavio gospodin Čović koji snažno radi na ostvarenju konstitutivnosti naroda nakon što su Hrvati preživjeli ozbiljan pritisak s Hercegovačkom bankom i drugim stvarima", kazao je Dodik.
On je u intervjuu za Večernji list kazao kako postoji hipotetička mogućnost o "izdvajanju Hrvata i Srba iz BiH".
"Imate jedan narod koji želi realizaciju građanske priče, a druga dva naroda to ne žele. To su Srbi i Hrvati. Ako se na tome bude insistiralo, vjerovatno će predstavnici tih dvaju naroda donijeti zajedničku deklaraciju i tražiti da izađu iz BiH jer im se osporavaju prava garantovana ustavom i Djetonskim mirovnim sporazumom", kazao je Dodik.
Za takvu gestu, podrška Dodiku stiže ravno iz partnerskog HDZ-a za sve njegove naume. Nekada javna i glasna, nekada prešutna.
"Kad sam razgovarao s kolegom Dodikom prije odlaska u Zagreb, kao i kolegama koje su ga primale, jasno sam iznio svoj stav. Ne vidim što se dominatni predvodnik srpskog naroda u BiH ne bi sastao s bilo kim na svijetu ili zašto se jedan član Predsjedništva koji zaista predstavlja svoj narod ne bi našao s bilo kim u svijetu, pa i s Plenkovićem i Milanovićem", poručio je Dragan Čović.
A da Dodikovi saradnici kontinuirano rade i na rješavanju tzv. hrvatskog problema u BiH jasno je i danas kada je njegov savjetnik u Predsjedništvu BiH Radovan Kovačević kazao:
"Sve što rade i pokušavaju od završetka rata ide u tom pravcu. Ali, u Sarajevu moraju znati da je onda legitiman cilj i nezavisna Republika Srpska, kao i da Hrvati u nekoj novoj podjeli dobiju svoj dio BiH", rekao je.
Koliko će uspjeti u svom naumu, pokazat će vrijeme koje je pred nama. Nesporna je činjenica da se zvanični Zagreb s Milanovićem u predsjedničkoj fotelji i Plenkovićem u premijerskoj sve više bavi problemima Hrvata u BiH, ali ne onim životnim za građane, nego izmjenama Izbornog zakona BiH po mjeri Dragana Čovića.
S druge strane predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prima redovne izvještaje Milorada Dodika o situaciji u BiH, ali kroz naočale lidera SNSD-a.
Stoga bi definitivno bilo najbolje za sve strane i države regiona da bilateralne i trilateralne susrete i razgovore planiraju sa svim članovima Predsjedništva BiH, kako se na sceni ne bi nametale kontroverzne teme o tome ko kome i šta radi iza leđa i da li crta nove planove.