Nakon što završi s poslovnim obavezama, Tuzlak Nihad Suljić odlazi na glavnu autobusku stanicu ili do Službe za poslove sa strancima u svom gradu, gdje dočekuje izbjeglice i migrante i pomaže im. Suljić im donosi svoju i hranu svojih prijatelja i komšija. Putem stranice na Facebooku "Izbjeglice, dobro došle, Tuzla", uz ostale volontere, informira gdje se nalaze migranti i animira ostale da pomognu. Građani Tuzlanskog kantona odazivaju se i pomažu, ali dosta je i onih koji bi to voljeli učiniti, ali ne znaju kako.
Senad Pirić Čupo je novinar, fotoreporter i volonter koji posredno i direktno, ulažući svoje vrijeme, novac i kontakte, učestvuje u poboljšanju kvalitete života bošnjačkih povratnika u Podrinje, a u ovom dijelu Bosne i Hercegovine skoro da nema osobe koja nije čula za Čupu. Unazad duže od godinu i po svakodnevno je na usluzi stotinama migranata koja dolaze u našu zemlju. Potresnim fotografijama animira javnost i ukazuje na nebrigu vlasti o ovim ljudima, a također pronalazi smještaj za porodice sa djecom i nemalom broju njih otvorio je i vrata vlastitog doma.
Bosanskohercegovačka asocijacije alumnija univerziteta u Turskoj je saopćila da su Nihad i Senad zbog svog nesebičnog rada i zalaganja u posljednje dvije godine ostali zapaženi. Na konferenciji pod nazivom "Social impact summit" odražanoj 25. januara 2020. godine u Sarajevu su primili nagrade od po 500 KM.
Senad i Nihad su na samitu prisustvovali u društvu dva migranta, Džemila i Abdulatifa, koji su se zatekli u našoj zemlji i imali sreću da se upoznaju baš sa njima. Džemil i Abdulatif su imali priliku da se upoznaju sa članovima asocijacije, kao i predstavnicima turskih institucija u Bosni i Hercegovini. Izrazili su zadovoljstvo što su ovom prilikom dočekani prijateljski i što su u njima prepoznate drugačije kvalitete, mnogo važnije od njihovog migrantskog statusa. Primjetili su i da ih podržava više od 100 učesnika koji su prisustvovali samitu.
Pored njih, u sklopu samita, nagradu su osvojila još dva aktivista u Bosni i Hercegovini.
Aida Sadiković, osvinačica udruženja "Obraduj nekoga", čija okosnica je humanitarni projekat pomoći socijalno ugroženim bebama "Idemo na babine!" i Birsen Silajdžić Džukljan za rad na velikom broju inicijativa za pomoć najugroženijim skupinama u našem društvu poput: "Humanitarne korpe", "Mjesečno s vama", "Tanjir više Sarajevo", "Dobro bez granica" i "Dobro bez granica – Aukcije".
Asocijacija je dodijelila nagradu za najbolju projektnu ideju u iznosu od 5.000,00 KM zaprimljenu u sklopu takmičenja za najbolji projekat na području društvenog aktivizma. Ovu nagradu su osvojili članovi plivačkog kluba "Spid" pod nazivom "Plivanjem do inkluzije". U sklopu ovog projekta, osobe sa poteškoćama u razvoju će imati priliku da izbrišu granice koje postoje na kopnu I u bazenu budu jednake osobama bez smetnji u razvoju, a samim tim I bolje uključeni u društvo.
Summitu je prisustvovao i ambassador Republike Turske u Bosni I Hercegovini HaldunKoč. Govoreći o aktivnostima TUMED-a, Koc je istakao da je riječ o asocijaciji punoj entuzijazma, te izrazio zadovoljstvo zbog prisustva velikog broja diplomanata samitu u Sarajevu.
Koc je prokomentarisao i bilateralne veze između Turske i BiH, te je napomenuo da su dosadašnji postupci garancija predstojećih.
Predsjednica asocijacije, Merima Smajić, je pozvala sve članove asocijacije da svojim djelovanjem naprave pozitivnu društvenu promjenu u svojim zajednicama. Preko 90% alumnista turskih univerziteta pronađe posao u roku od jedne godine nakon povratka u Bosnu I Hercegovinu. Turski alumnisti se uprkos svim negativnim statistikama vraćaju u Bosnu I Hercegovinu nakon zavšetka studija.
"Na nama je odgovornost da poboljšamo naše društvo", poručila je predsjednica asocijacije.
U drugom dijelu programa svoje inspirativne i motivrajuće priče s učesnicima samita podijelili su psiholog Edin Tule, poduzetnik i pisac Nihad Softić i izvršna direktorica Mreža vijeća učenika Bosne i Hercegovine Majda Hidić.
U sponzorstvu Turkish Airlinesa sretnim učesnicima samita dodijeljene su, kako je to saopćeno, i dvije avio karte za destinaciju po želji.
Nihad Suljić i Senad Pirić su svijetli primjeri naše svijesti o aktivizmu. Nosioci plemenitih i pozitivnih vrijednosti su prvi i najutjecajniji društveni aktivisti. Ali oni su u isto vrijeme i inspiracija da obični građani mogu napraviti jedan pokret i promjene veće od pojedinca.
Alumni organizacija TUMED djeluje u BiH od 2014. godine i okuplja diplomante koji su svoje obrazovanje stekli u Republici Turskoj. Osim umrežavanja alumnista, udruženje aktivno radi na poticanju pozitivnih promjena unutar bh. društva.