Nakaradna država na slučaju Zorana Galića: "On bi kao da se razriješi, a oni bi kao da ga smjene"
"Mislim da sam najistraživanija osoba u BiH", reći će Zoran Galić prije dvije godine.
S 51 godinom života stekao je uslove za penziju (benificirani radni staž), a onda je državno tužilaštvo u saradnji s MUP-om Republike Srpske počelo istraživati organizovanu kriminalnu grupu čiji je član, prema navodima tužitelja, bio i Galić koji je zloupotrebljavao svoj položaj direktora Granične policije BiH te primio na poklon automobil od švercera duhana.
O nevinosti odnosno krivici Zorana Galića neka odluči sud, ako ikada bude u prilici jer je pitanje da li će Hrvatska izručiti zamjenika direktora SIPA-e koji ima i hrvatsko državljanstvo.
A od trenutka hapšenja pa sve do danas, a kako stoje stvari i u narednim danima, svi svjedočimo jednoj potpuno novoj situaciji, a to je da bi jedan dio vlasti predvođen HDZ-om da ispoštuje Galićev zahtjev za razrješenjem, dok bi ministri Trojke + Hurtić navodno da ga smjene.
Razliku između smjene i razrješenja smo već objašnjavali, ali ukratko, ako bude razriješen imat će pravo na otpreminu, a u slučaju smjene neće ostvariti nikakvo pravo.
I dok bi jedni kao da ga razriješe dužnosti, a drugi kao da ga smjene, Sud BiH je nakon mjesec dana raspisao međunarodnu potjernicu za Zoranom Galićem. Za to vrijeme Državna agencija za istrage i zaštitu nema zamjenika direktora jer je kao na bolovanju dok je u bjekstvu.
A kada napišemo da je SIPA "obezglavljena" jer je direktoru istekao mandat, a zamjenik pobjegao, onda direktor SIPA-e Darko Ćulum preko nekoga poručuje da sve funkcioniše bez ikakvih problema!?
Sve "funkcioniše", osim što o operativnim akcijama cure povjerljive informacije, što zamjenik SIPA-e bježi od zakona, što je direktoru istekao mandat i što isti direktor odlazi na političke skupove koje saziva Staša Košarac (SNSD) iako to po zakonu ne bi smio.