Nakon Brisela pomirljivi tonovi i jedinstvo bh. zvaničnika: Do kada će to trajati?
Iako im je primarni zadatak vođenje vanjske politike, odnosi unutar Predsjedništva BiH se mijenjaju svako malo, na osnovu relacija lidera vodećih stranaka - SDA, SNSD i HDZ. Dakle, ponekad i sitni interesi stranaka prelamaju se na najvišem nivou i to nije ništa novo za BiH.
No, interesantno je kako je ovaj sastav Predsjedništva BiH u Brisel otišao u jeku dodatno narušenih odnosa zbog posjete Milorada Dodika zvaničnom Zagrebu i inicijativa za prebacivanje Ambasade BiH iz Tel Aviva u Jerusalem i priznanja nezavisnosti Kosova.
Danima su frcale međusobne optužbe, kako na relaciji Sarajevo - Zagreb, tako i među članovima Predsjedništva BiH - na jednoj strani Džaferović i Komšić, a na drugoj Milorad Dodik. U sve su se uključivali i Zagreb i Beograd, ali i domaći politički lideri koji su partneri jednoj ili drugoj strani.
Ipak, poziv u Brisel naglo je smirio verbalno nadmetanje o tome ko je u pravu, a ko nije.
Džaferović je dobio poziv da kao predsjedavajući Predsjedništva BIH sam doputuje u Brisel na razgovore sa visokim evropskim zvaničnicima, no on je ipak, kao pravi kolega, odlučio da na put povede i Milorada Dodika i Željka Komšića. Očito da mu je želja bila ostaviti po strani sve probleme kako bi pokazali Briselu da je BiH i dalje snažno opredijeljena za članstvo u EU, iako to rezultati na terenu i ne pokazuju, uprkos svim kurtoaznim pohvalama i ohrabrujućim porukama iz Brisela.
Danas, nakon nekoliko sastanaka, baš kao i prošle godine, Predsjedništvo BiH u punom sastavu sijalo je od optimizma i ohrabrujućih poruka koje su dobili, ali i prenijeli u sjedištu EU.
U svojim današnjim istupima, zaista je ohrabrujuće, da građani BiH dobiju i minimalnu dozu optimizma da stvari u našoj zemlji mogu krenuti naprijed i nabolje, za sve njene narode i građane, na svom pedlju. No, da isti ti građani nisu svjedočili bezbroj primjera gdje se danas govorilo jedno, a sutra potpuno suprotno, možda bi i vjerovali da za tri dana pomenuti trojac neće ponovo "zaratiti" na nekom pitanju "od vitalnog nacionalnog interesa".
Sjetimo se da se u proteklim mjesecima Džaferović, Dodik i Komšić nisu mogli usaglasiti niti oko jednog važnog pitanja, da su se međusobno optuživali za blokade i da je Dodik povlačio vitalni interes svaki put kada nije dijelio mišljenje svojih kolega o bitnim stvarima.
U periodu koji je pred nama, kada BiH mora intenzivirati rad na realizaciji svih pitanja koje je pred nas postavila Evropska komisija, vidjet će se koliko su zaista bili uspješni današnji sastanci. Da li je sve bila još jedna predstava za građane, pod plaštom Evropske unije, ili bi BiH iduće godine stvarno mogla dobiti kandidatski status za EU.
Podsjetimo da je nakon prošlogodišnjeg odlaska u Brisel, Predsjedništvo saopćilo da će BiH do kraja 2020. dobiti kandidatski status. Gdje smo danas, neka svako ocijeni sam.