Nakon kritike parlamentaraca za dvostruki pristup Delegacije EU stigla reakcija
Saša Magazinović je kazao kako su iz Delegacije EU dobili kontradiktorne poruke.
Naime, dok je zvanični stav u pismu da se zakon treba usvojiti skupa sa amandmanom, nezvanično su poslanici dobijali poruke da usvoje Zakon i ako amandman ne bude prihvaćen.
Magazinović je zbog ovoga uputio oštru kritiku Delegaciji Evropske unije, a u tome su mu se pridružili i drugi poslanici i pozicije i opozicije.
Jutros su se nakon burnih kritika oglasili i iz Delegacije EU kazavši da sarađuju sa vlastima BiH na svim zakonodavnim aktima koji se tiču evropskog puta ove zemlje.
"Pošto joj je odobren kandidatski status, dat je podstrek za konkretan napredak na tom putu kao i za usvajanje nekoliko važnih reformskih zakona koji će biti u skladu s preporukama iz Mišljenja Komisije, analitičkih i godišnjih izvještaja za zemlju, kao i putem tijelâ za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju", navode.
Uloga Ureda EU-a u ovom procesu, u uskoj saradnji sa Komisijom, jeste pomoći vlastima da usvoje zakone koji su u skladu sa evropskim standardima i pravnom stečevinom kako bi se zemlji omogućilo da napreduje na svom evropskom putu.
"U tom cilju, Ured EU-a procjenjuje da li je legislativa koju pripremaju relevantna ministarstva i koju će naposljetku usvojiti Vijeće ministara u skladu sa evropskim standardima, te daje primjedbe i Vijeću ministara i parlamentu o bilo kakvim nedostacima. Istovremeno, Ured EU-a također predlaže način na koji ih Parlament može ispraviti da bi se postigao najviši nivo usklađenosti sa relevantnim standardima i najboljima praksama", ističe se u reakciji.
Naglašavaju da je bilo primjera u kojima nisu riješeni svi nedostaci, ali u kojima su zakoni ipak poboljšanje važećeg zakonodavstva, a da nisu u potpunosti usklađeni sa preporukama EU-a.
"Postojeći nacrt Zakona o slobodi pristupa informacijama jedan je takav primjer. Ima i drugih zakona, kao što su izmjene o integritetu u okviru Zakona o VSTV-u koje su trenutno u parlamentarnoj proceduri, gdje to nije slučaj. Iako se procjene konkretnih zakona rade od slučaja do slučaja, Evropska komisija je ta koja će procijeniti nivo napretka u predstojećem izvještaju za zemlju na osnovu usvojenih reformi", zaključuju iz Delegacije EU u BiH.