Nakon odluke o cigaretama i plinu: U 2020. godini moguće povećanje PDV-a i cijene hljeba
Od 1. januara cijena plina će biti niža za 8,95 posto, ali s obzirom na to da je ove godine povećana za 29,29 posto, građani će i dalje plaćati višu cijenu u odnosu na ranije. Izuzetak su građani Kantona Sarajevo gdje je kantonalna Vlada donijela odluku da nastavi subvencionirati grijanje, a građani plaćaju cijenu istu kao prije poskupljenja.
Električna energija u Republici Srpskoj poskupjela je u posljednjem mjesecu ove godine i to sa 31,3 eura na 35 eura po megavat satu. Ovo poskupljenje ostaje na snazi i 2020. godine. Od 1. januara u RS-u bit će povećana i cijena struje za javnu rasvjetu i to za 25 posto. Iz Elektroprivrede BiH i HZHB saopćeno je kako cijene za njihove potrošače ostaju iste.
Iako za sada ništa nije zvanično, intenzivno se priča o povećanju stope PDV-a u narednoj godini. S obzirom na to da je državna vlast formirana tek nedavno, informacije o ovome bit će poznate u narednim mjesecima.
Kada je riječ o prehrambenim artiklima, njihova cijena je rasla tokom godine "malo pomalo" pa je potrošačka korpa u novembru iznosila blizu dvije hiljade KM. Poljoprivrednici su već upozoravali da postoji velika vjerovatnoća da dođe i do povećanja cijena pšenice, što bi se moglo dalje odraziti i na cijenu hljeba i drugih pekarskih proizvoda. Poljoprivrednici u Semberiji su smanjili jesenju sjetvu za 20 posto, dok su privrednici iz RS-a također upozorili da bi zbog nedodjeljivanja poticaja od 50 KM po kilogramu pšenice moglo doći do povećanja cijena pekarskih proizvoda. Ukoliko dođe do povećanja cijena, to će se dogoditi u novoj godini.
S prosječnom platom koja je u novembru iznosila 932 KM i uz informaciju da većina građana ima platu u rasponu od 400 do 600 KM, postavlja se pitanje kako uopće preživljavaju. Odgovor je najčešće u zaduživanju i plaćanju svega na rate pa i osnovnih životnih namirnica.