Nastavak tradicije
92

Nakon pauze zbog pandemije u Zenici ponovo oživjela tradicionalna čimburijada

E. M.
Foto: E. M./Klix.ba
(Foto: E. M./Klix.ba)
Na Kamberovića polju u Zenici danas se održava tradicionalna Čimburijada, a lijepo vrijeme nakon dvije godine izmamilo je Zeničane na druženje s prijateljima.

Zbog pandemije koronavirusa protekle dvije godine Zeničani su bili uskraćeni za svoju tradicionalnu manifestaciju koja je prvog dana proljeća na Kamberovića polju u Zenici okupljala najbolje prijatelje, radne kolege, rodbinu i komšije oko jedne stvari - čimbura.

Oni najvrjedniji jutros sa zorom ispekli su svoj tradicionalni čimbur te objedovali, a dobar provod nastavlja se i tokom dan. U tavama osim čimbura danas se pripremaju i drugi specijaliteti, od specijaliteta u kotlićima do roštilja.

Čimburijada je nedostajala svima. Bez druženja na otvorenom i opuštenog slavlja bez strana od pandemije, nema ni čimburijade. Zato je danas Brano Vidović s ekipom uz čimbur s velikom radošću obilježio 25 godina okupljanja i slavlja.

"Ovo je 27. godina ako računamo i ove dvije pandemijske. Kao da smo jučer otišli s ovog našeg mjesta. Sve je isto, od raspoloženja do provoda. Okupljali smo se ja vikendicama protekle dvije godine, ali nije to to", kazao je Vidović te dodao da je poseban recept njegovog čimbura luk srijemoš.

Prije tri godine na posljednjoj održanoj čimburijadi pravio se i Snješko Bijelić danas ugodna temperatura i desetak stepeni su odličan dodatak čimburu.

Nermin danas osim Čimburijade slavi i rođendan, a sa penzionisanom ekipom rudara danas je zaokružio 25 godina okupljanja uz čimbur.

"Ovdje smo već 25 godina, na istom mjestu. Mi smo penzioneri s rudnika, pozove nas i omladina s rudnika tako da proslavimo prvi dan proljeća. Još kao dijete pamtim Čimburijadu, ovo nam je bolje nego Prvi maj", izjavio je Nermin.

Nasir Salčinović, direktor tradicionalnog restorana "Salčinović" danas je po prvi put nakon smrti oca Rasima Salčinovića napravio tradicionalni čimbur od 1.500 jaja za građane Zenice.

"Nismo planirali ove godine praviti čimbur zbog sve situacije, a još je i svježe od kako je preselio moj otac Rasim koji je ovdje svake godine bio s nama, a i mama je bolesna. Teško je, bez njega ništa nije isto, ali na molbu sugrađana smo došli obilježiti ovaj dan. Kada je on bio tu, dolazili bi i gosti, Zeničani iz dijaspore, ali zbog Rasima i njegovog čimbura", izjavio je Nasir.

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović tradicionalno je u čimbur od 1.500 jaja razbio još nekoliko jaja te građanima poželio ugodno druženje na Kamberovića polju.