Štetu je sanirao Medžlis Islamske zajednice Sarajevo i vratio ga u prvobitno stanje.
O ovome se oglasila i sarajevska gradonačelnica Benjamina Karić.
"Iako sam javno obećala da će Grad Sarajevo narednog dana sanirati štetu nastalu na Turbetu sedam braće, istinski me obradovala vijest da je Islamska zajednica Bosne i Hercegovine bila brža i uklonila grafit. Neka naša misija uvijek bude 'takmičiti se' u činjenju dobra! Ovo je naše Sarajevo", napisala je Karić.
Podsjećamo, turbe "Sedam braće" je jučer išarano od, za sada, nepoznatih počinitelja.
Na zidovima turbeta je na nekoliko mjesta bilo ispisano "Širk". Po islamskom značenju širkom se smatra svako pripisivanje Bogu sudruga.
Iako ime turbeta "Sedam braće" tako sugerira, tu ipak nisu sahranjena braća po krvi, već sedam nevino pogubljenih ljudi, koji čak nisu niti živjeli u isto vrijeme.
Brojna narodna vjerovanja vezana su za ovo mjesto. Jedno od najpoznatijih je vjerovanje da će biti uslišene molitve onome koji, krenuvši od vrata, rukama dodirne svaki prozor te ubaci nešto novca i prouči Fatihu. Poslije ubacivanja sedam novčića, od turbeta se ne treba vraćati istom ulicom kojom se došlo, a u povratku treba osluškivati koje će prve riječi izgovoriti slučajni prolaznici.
Nekada je u blizini turbeta bila tekija koja je nastala postupno. Tekija je postojala sve do 1937. godine, kada je srušena i na tom prostoru podignuta stambena zgrada Čokadži vakufa.