Poslanici SDA i SDPBiH smatraju da je taj dokument jednostran i neprihvatljiv te politički akt koji neće imati nikakvog efekta.
Usvajanje deklaracije inicirala je Boračka organizacija RS-a iako ona nije zakonski akt i njome se samo izražavaju stavovi o određenim pitanjima.
Amandmanski je izmijenjen jedan od zaključaka pa tako NSRS smatra da je “tragični ratni sukob” u BiH, kao dio procesa raspada SFRJ, "izazvan majorizacijom srpskog naroda u BiH te da je na osnovu naučnih, stručnih i istorijskih kriterijuma i standarda imao karakter građanskog rata s primjesama međuetničkog, s visokim stepenom uključenosti međunarodnog faktora".
Između ostalog, kritikuje se rad Haškog suda, izražava i nezadovoljstvo radom Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine jer nisu procesuirani ratni zločini nad Srbima, te traži revizija svih izrečenih sudskih presuda, primjenom Krivičnog zakona BiH iz 2003. godine u procesima suđenja za ratne zločine.
Pozivaju se oba bh. entiteta, sva tri konstitutivna naroda i ostali u Bosni i Hercegovini na unapređenje i intenziviranje dijaloga, na bazi činjenica i međusobnog poštovanja, radi kvalifikovanja karaktera, sadržaja i posljedica „tragičnog ratnog sukoba“.
Zadnjim predloženim zaključkom "najoštrije se osuđuju i odbacuju svi pozivi na ukidanje RS-a i osporavanje njenog imena i postojanja“.
Tokom “dana za glasanje” poslanici su usvojili više prijedloga zakona, razmatranih u protekla dva dana te tokom današnjeg rada.
Nastavak sjednice najavljen je već za ponedjeljak, 1.jula.