Naša stranka poslala medijima dopis kako izvještavati o uhapšenom ministru Bošnjaku
Riječ je o dopisu koji je danas već procurio u javnost i koji je davno prestao biti interni, kako je to navedeno u e-mailu Naše stranke.
Između ostalog, iz Naše stranke u prvom dijelu e-maila kažu da žele uputiti "nekoliko internih poziva" za koje smatraju da su neophodni, a u vezi sa slučajem hapšenja ministra Bošnjaka.
"Svrha ovog našeg obraćanja vlasnicima medija, urednicima i novinarima jeste afirmacija poštivanja pretpostavke nevinosti ministra komunalne privrede, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka i odgovoran odnos prema procedurama i procesima koje vode nadležne pravosudne institucije zbog čega želimo pozivati na odgovorno, na tačno i nepristrasno izvještavanje", kažu iz NS.
Ovdje vrijedi istaći da je portal Klix.ba, a nesumnjivo i većina drugih medija u BiH, svjestan presumpcije nevinosti i u skladu s tim, prilikom izvještavanja o ovom, ali i drugim slučajevima koji su u raznim segmentima pravosudnih procedura i procesa, pažljivo koristi termine koji su u skladu s fazom u kojoj se taj proces nalazi.
Kako se protiv Bošnjaka, u ovom slučaju konkretno, trenutno vodi istraga, u tekstovima na našem portalu možete pročitati termine "osumnjičen" i "postoji sumnja", budući da protiv uhapšenog ministra u Vladi KS još nije podignuta optužnica.
"Od samog početka njegovog učešća u radu i mandatu aktuelnog saziva Vlade Kantona Sarajevo, ministar Bošnjak je na svojevrsnom udaru javnosti što u ovom slučaju daje posebnu težinu. Insinuacije koje mu se kroz istražne radnje iz predmeta 'Incitat' stavljaju na teret u javnosti ostavljaju prostor za nove konstrukcije ali i za različita tumačenja formalno-pravnih činjenica. Sve to podložno je kreiranju narativa koji iznad svega ostavlja i mogući prostor za tendenciozno prikazivanje slike o Bojanu Bošnjaku kao ministru i pojedincu koji je aktivan u političkom životu BiH", kažu u ovom "internom dopisu medijima" iz NS.
No, nameće se pitanje zašto iz Naše stranke generaliziju i svim medijima šalju dopis, koji se može tumačiti nekom vrstom pritiska na rad medija, jer kako tumačiti obraćanje političke stranke dopisom medijima s “napomenama” kako izvještavati o nekoj temi. Ukoliko je neki medij postupio neprofesionalno, postoji forma demantija ili slične reakcije, no generaliziranje medija u ovom slučaju se može tumačiti na različite načine.
Međutim, iz Naše stranke ovdje zanemaruju činjenicu da mediji prenose informacije koje iznose odbrana i tužilaštvo, u ovom slučaju. Interpretacije ovih informacija, kao i potencijalne konstrukcije, ne mogu biti odgovornost medija koji se bavi objavom informacija od javnog interesa.
"Neophodnost tačnog i istinitog izvještavanja, upotreba i prezentacija zvaničnih izvora informacija, razumijevanje nadležnosti kao i poštivanje novinarske etike, odredbi Kodeksa za štampu i online medije, garant su istinitog izvještavanja što u osnovi i tražimo i na što pozivamo. Zbog interesa istrage, zbog zaštite prava i pravičnosti, pretpostavke nevinosti ministra Bošnjaka, neophodno je tačno i precizno korištenje pravnih pojmova. Neophodno je korištenje tačnih naziva dokumenata, tačno prezentiranih okolnosti i posljedica ali i uzimanja u obzir tačno i jasno hronološki poredanih dešavanja", kažu dalje iz NS.
Jasno je da se u javnom prostoru moraju iznositi činjenice, ali ovo se može interpretirati kao i pokušaj "učenja" novinara u BiH kako da rade svoj posao. Novinari uključeni u praćenje pravnih procesa jako dobro znaju koje termine treba da koriste za koji stadij pravosudnog procesa, za šta im definitivno ne treba instrukcija Naše stranke.
"Napominjemo da se u proteklom periodu grubo ugrožavala pozicija ministra Bojana Bošnjaka u javnosti na način da su pojedini mediji davali prostor i afirmirali stavove i izjave one strane koja se u procesu javlja kao svjedok. Takav pristup i odnos smatramo svjesnim uredničkim odabirom i mogućom strategijom da se putem medija vrši pritisak na pravosuđe, da se u startu javnost dovede u zabludu", stoji na kraju ove komunikacije.
Ovaj dio "internog dopisa" je izrazito problematičan. Naša stranka, kao politički subjekt, ovim dijelom dopisa sugeriše koje sagovornike mediji mogu imati, te još direktno "pojedine medije" (bez imenovanja) optužuje za "pritisak na pravosuđe."
Imajući u vidu da je Naša stranka govorila o "pravnim terminima", trebali bi biti svjesni da optuživanje nekog subjekta, poput medija, za "pritisak na pravosuđe" na osnovu svog mišljenja, bez iznošenja valjanog dokaza, grubo krši "instrukciju o korištenju pravilnih termina" iz ranijeg dijela ovog dopisa.
O ovom slučaju se očekuje i očitovanje udruženja novinara, ali i drugih relevantnih organizacija koje prate rad medija i položaj novinara.