Amandman na prijedlog
124

Naša stranka traži povećanje neoporezivog dijela plate u FBiH na 400 KM

Piše: N. Ž.
Naša stranka uputila amandman na prijedlog Vlade FBiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Naša stranka uputila amandman na prijedlog Vlade FBiH (Foto: I. Š./Klix.ba)
Klub zastupnika Naše stranke u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine predložilo je amandman na predložene dopune Zakona o porezu na dohodak.
Kako je saopšteno iz Naše stranke, ovim izmjenama koje je predložila Vlada FBiH se omogućuje povećanje plate radnicima za 200 KM bez dodatnog oporezivanja.

"Klub Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH predložio je amandman kojim će osigurati da se neoporezivi dio plaće mora odnositi samo na povećanja plaća radnika i tako spriječiti sve mogućnosti malverzacije prilikom obračuna isplate plaća radnicima", stoji u saopštenju ove stranke.

Također, istakli su i mogućnost manipulacije koje su dostupne ovim prijedlogom, prema njihovoj interpretaciji.

"Predloženi zakon omogućuje da poslodavac nekom ko ima plaću 1000 KM, smanji istu za 200 i tih 200 isplati kao radni učinak koji je neoporeziv, pa tako radnik ima opet 1000 a poslodavac plaća manje poreza. Našim amandmanom onemogućavamo tu zloupotrebu. Osim toga, tražimo da gornja granica te naknade za radni učinak bude 400 umjesto 200“, rekli su iz Naše stranke.

Podsjetimo, Vlada FBiH je 12. novembra utvrdila nacrt zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak.

Kada se usvoji taj zakon koji podrazumijeva da poslodavac radniku može isplatiti do 200 KM neoporezivo, a vlast najavljuje da će se to dogoditi do kraja godine, onda Vlada FBiH planira donijeti uredbu koja će obavezati poslodavce da radniku mora isplatiti 200 KM neoporezivo.

Prema planiranim izmjenama zakona, poslodavac će biti obavezan da radniku isplati 200 KM pod pojmom "učinak" i taj dio će biti neoporeziv. Ta uredba vlade će se zvati "Uredba o minimalnim obaveznim primanjima radnika u Federaciji BiH".

Kako saznajemo, ova Uredba će biti na snazi godinu dana odnosno do prvih rezultata učinka online fiskalizacije od koje se očekuje da smanji sivu zonu, rad na crno i isplatu dijela plate u koverti. Siva zona, prema određenim procjenama, godišnje "pojede" između dvije i četiri milijarde KM.