Nastavak svjedočenja: Dragan Vikić se suočio s Pušinom u sudnici
Vikić je kazao da je svaki angažman specijalne policije morao odobriti pretpostavljeni - ministar unutrašnjih poslova ili njegov pomoćnik. Optuženi je ovo rekao odgovarajući na pitanja optuženog Jusufa Pušine, koji je tvrdio da je Vikić morao obezbijediti lice mjesta, piše Detektor.
"Hipotetički, da sam postavio (obezbjeđenje), niko nije došao da izvrši uviđaj", kazao je Vikić.
On je optužen kao bivši komandant Specijalne jedinice i komandant Jedinice rezervnog sastava da nije spriječio ni preduzeo mjere na kažnjavanju podređenih, kao i Pušina, koji je bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine (RBiH).
Njima se sudi sa Nerminom Uzunovićem i Mladenom Čovčićem, koji su optuženi kao nekadašnji pripadnici Jedinice rezervnog sastava policije.
Vikić je rekao da je 99,9 posto službenih kontakata imao s pomoćnikom ministra i ponovio da je Pušinu obavijestio o ubistvu u Velikom parku, koji se nalazi ispod Doma policije, a u kojem je bio smješten Odred specijalne policije.
Pušina je tokom ispitivanja negirao da je bio nadređen specijalnoj policiji, te tvrdio da su neki navodi Vikića netačni, kao i da minimizira određene pravilnike i akte o radu.
"Nije se ministar puno ni pitao, nego ste se vi pitali. Gledali ste da ga što prije otpremite", kazao je Vikić tokom ispitivanja u vezi sa naredbom za izmještanje specijalne policije iz Krtelja.
Vikić se složio da je stražar u Domu policije morao napraviti službenu zabilješku o dovođenju grupe zarobljenika, ali da je dokumentacija uništena i da o tome treba pitati onoga koje je došao poslije njega.
Pušinu je interesovalo i zbog čega Vikić nije uhapsio Nedžada Herendu ako je saznao da je on počinilac ubistava. Vikić je na to pitao Pušinu da mu kaže ijednu situaciju gdje je on pokrenuo specijalnu policiju bez naredbe pretpostavljenog.
Pušina je rekao da za to ne treba naredba, jer je službeno lice, te da su čak i obični građani, po zakonu, imali pravo da zadrže počinioca krivičnog djela.
Vikić je napomenuo da je Herenda bio pripadnik Državne bezbjednosti.
"Ja da ga hapsim a on išao u MUP kod već koga", kazao je Vikić.
Vikić je ostao pri tvrdnji da je Pušinu obavijestio da je Herenda počinilac, a da je Pušina na to rekao: "Neka ih je pobio. Pa i oni su pobili 100 ljudi u Kasindolu i srušili džamiju." Pušina je kazao da to nije rekao i da u to vrijeme nije ni bilo ubistava na području Ilidže.
Pušina je Vikiću predočio dokument o privođenju jednog lica od strane pripadnika specijalne policije 21. aprila, dan prije ubistva zarobljenika. Vikić je kazao da mu nije poznat taj dokument.
Vikić je izjavio da ne zna ko je oprao cestu nakon ubistva zarobljenika. Ponovio je da je odbio naredbu Pušine da ukloni tijela ubijenih, jer je znao da je to krivično djelo.
Na pitanja tužiteljice Vesne Ilić, Vikić je rekao da je predstavnik Patriotske lige bio u Domu policije i da je njegova uloga bila vezana za koordinaciju aktivnosti.
On je kazao da je dežurni u pravilu evidentirao one koji su dolazili u Dom policije, ali da zarobljenici nisu primljeni niti su njegovi pripadnici preuzeli nadležnost za njih.
Odbrana Vikića uložila je set materijalnih dokaza, među kojima i snimak intervjua Jusufa Prazine u kojem se predstavlja kao komandant specijalne jedinice Armije BiH i član Glavnog štaba. Braniteljica Adna Dobojlić je kao važan istakla dio u kojem Prazina navodi da su u jednu akciju išli sa specijalnom jedinicom Vikića.
Nastavak suđenja je 16. jula.