Nastavlja se sapunica na tuzlanskom UKC-u: Doktorima štrajk ponovo zabranjen, slijedi obračun na sudu
Kao što je poznato, članovi Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK 6. novembra stupili su u generalni štrajk kojim su obuhvaćene sve zdravstvene ustanove na području ovog kantona, osim UKC-a u Tuzli.
Naime, Općinski sud u Tuzli na osnovu tužbe menadžmenta UKC-a donio je rješenje kojim je zabranio organiziranje i provođenje štrajka, a potom je reagovao pravni zastupnik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK Damir Alić koji je Kantonalnom sudu u Tuzli uputio žalbu.
Žalba je prihvaćena proteklog petka, predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovni postupak, a štrajk ljekarima omogućen.
Nakon toga tuzlanski Općinski sud jučer je ponovo donio odluku kojom se zabranjuje pokretanje generalnog štrajka u spomenutoj zdravstvenoj ustanovi, a Vlada TK na sjednici donijela zaključak da štrajk smatra neosnovanim i neutemeljenim s aspekta odredbi Zakona o radu u FBiH.
Doktori s menadžmentom UKC-a komuniciraju putem suda
Ovakva previranja dovela su do toga da će u ponedjeljak u Općinskom sudu u Tuzli biti održano prvo ročište vezano za ovaj slučaj.
"U sudske odluke se ne bih miješao, ali objektivno nije bilo potrebe za tim. Mi smo uvijek bili za dijalog, ali očigledno druga strana primjenjuje takve metode", kazao je za Klix.ba Admir Suljić, predsjednik Štrajkačkog odbora u TK i potpredsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH.
Inače, ljekari tuzlanskog UKC-a, koji su članovi spomenutog sindikata, u vremenskom periodu u kojem im je zakonski bilo omogućeno stupanje u generalni štrajk, na taj korak se nisu definitivno odlučili.
"Čekali smo da uspostavimo dijalog s Vladom TK, pa da vidimo šta ćemo dalje. Nismo željeli maltretirati pacijente i ustanovu odvesti u gubitke zbog ranije ugovorenih obaveza. Bili smo spremni za dogovore, ali ispalo je tako kako je ispalo, jer komuniciramo putem sredstava javnog informisanja i suda", navodi Suljić.
Svega dan nakon što je nadležni sud donio novu odluku o zabrani štrajka, određeni pomaci su napravljeni na relaciji Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije TK – Kantonalna vlada.
Nemaju reprezentativnost u TK
Naime, premijer TK Bego Gutić i ostali članovi Kantonalne vlade danas su održali prvi sastanak sa predstavnicima ovog sindikata koji, zanimljivo je istaći, u odnosu na sve ostale kantone u kojima djeluje ovaj sindikat, reprezentativnost jedino nema u najmnogoljudnijem kantonu u FBiH, što stvara dodatni problem.
Dok se ovaj problem ne riješi, teško da će se išta moći postići kada je riječ o potpisivanju kolektivnog ugovora na kojem se insistira, a koji je i bio razlog za pokretanje generalnog štrajka.
Tokom sastanka s članovima Vlade TK predstavnici ovog sindikata su još jednom podsjetili na težak položaj u kojem se ljekari u ovom kantonu nalaze.
"Mi smo organizacijom štrajka i pokazali da status doktora i svih ostalih zaposlenih u zdravstvu u TK nije dobar. Osim poboljšanja statusa, također želimo stvoriti i bolje okolnosti za pacijente. Danas smo uspostavili direktnu komunikaciju s premijerom i njegovom delegacijom. U suštini donijeli smo zaključak da se nastavi dijalog i da će se u narednom periodu poduzeti koraci kako bi se razriješili osnovni problemi zbog kojih smo tu", dodao je Suljić.
Kolektivni ugovori potpisani u dva kantona
Suljić je podsjetio i da su kolektivni ugovori dosad potpisani u dva kantona, odnosno Sarajevskom i Srednjobosanskom, te da se isto očekuje i u Zeničko-dobojskom.
"Na sastanku je dogovoreno da se ide u fazu u kojoj bi se riješila reprezentativnost koja u suštini nije problem, ako se gleda sa nivoa da se nalazimo u jednoj državi i sa jednim zakonom. Ako reprezentativnost nije problem u svim ostalim kantonima, zašto bi bila i kod nas", naglašava Suljić.
Ministar zdravstva TK Bahrudin Hadžiefendić je rekao da je današnjem sastanku sa predstavnicima Vlade TK prethodilo nekoliko susreta resornog ministra sa članovima spomenutog sindikata.
"Otvorio se jedan dijalog sa predstavnicima sindikata i ubijeđen sam da će u narednim danima biti nastavljen. Kada je u pitanju famozni problem reprezentativnosti Sindikata doktora medicine i stomatologije TK, svi očekujemo da se riješi u jednu ili drugu stranu, da bi onda mogli ravnopravno sa predstavnicima sindikata dalje govoriti o konkretnim stvarima koje se nalaze u prijedlogu kolektivnog ugovora", istakao je Hadžiefendić.
Inače, zbog problema reprezentativnosti Kantonalna vlada u martu ove godine potpisala je kolektivni ugovor s Nezavisnim strukovnim sindikatom radnika zaposlenih u oblasti zdravstva TK.
Ovaj ugovor ističe u mjesecu februaru te je Nezavisni strukovni sindikat radnika zaposlenih u oblasti zdravstva TK na adresu vlade uputio zahtjev za otpočinjanje novih pregovora.
Vlada je uputila prijedlog Strukovnom sindikatu doktora medicine i stomatologije TK da se uključi u ovu priču dok ne bude riješeno pitanje reprezentativnosti, na što oni, prema Hadžiefendićevim riječima, nisu pristali.