Nedžad Balkan ostaje u pritvoru u Beču, njegovi saradnici ponovo na slobodi
Odluka suda u Grazu da ovu ekipu pusti na slobodu šokirala je javnost, ali i tužilaštvo po čijem nalogu su i uhapšeni. Oni su tražili da im se svima produži pritvor do podizanja optužnice, što je prvobitno i prihvaćeno, ali je advokat koji zastupa većinu osumnjičenih uložio žalbu i ona je prihvaćena za sve osim za Balkana. Za njega je sud naveo da postoji rizik da bi pobjegao, piše vn.at.
Ista grupa hapšena je i na ljeto 2018. godine. Ovo je bilo treće hapšenje. Razlog zbog kojeg su ranije pušteni na slobodu je taj što tužilaštvo nije okončana istraga u razumnom vremenskom iako je sud urgirao više puta. Tada su odlučili da ih više ne mogu držati u pritvoru.
Kao opravdanja tužilaštvo u Grazu je koristilo manjak tužioca. Slučaj je digao veliku prašinu i izazvao burne kritike javnosti.
Balkan je po ocijeni tužilaštva izuzetno opasan pripadnik selefijskog pokreta koji je trenutno nastanjen u Beču i koji, kako kažu, širi mržnju među vjernicima u džamijama.
Ranije su naveli da su Nedžad Balkan i ostali tokom proteklih godina konstantno vrbovali vjernike u okviru udruženja Jabhat al Nusra kako bi se na strani terorista IDIL-a borili u Iraku i Siriji.
Ranije se spominjalo i da je Balkan regrutovao i Mevlida Jašarevića, koji je 2013. pravosnažno osuđen na 15 godina zatvora zbog napada na Američku ambasadu u Sarajevu 28. oktobra 2011. godine.
Optužnica koja je podignuta protiv njih ima 300 stranica. Nedžad Balkan je imao bh. državljanstvo koje mu je oduzeto prije nekoliko godina, ali ga Austrijanci i dalje smatraju bh. građanom iako je rođen u Srbiji.