Ni stečaj ni rad
2

Nekada profitabilni Zavod za izgradnju Banja Luka pred gašenjem

Piše: M. Travar
(Foto: Klix.ba)
Zavod za izgradnju Banja Luka, nekada profitabilno gradsko preduzeće, zaduženo prvenstveno za nadzor građevinsko-arhitektonskih radova, gotovo da više i ne postoji.

Iako je gradonačelnik Banje Luke Igor Radojičić nedavno najavio reorganizaciju preduzeća i nove poslovne ciljeve, grad više neće davati nikakve garancije jer je ocijenjeno da garancije ne pomažu gubitašu kao što je ZIBL.

O lošem poslovanju najbolje svjedoči nezavisni revizorski izvještaj o poslovanju zavoda u prošloj godini. Pitanje je samo zbog čega je, umjesto negativnog, revizor dao mišljenje s rezervom.

Sporna potraživanja od kupaca, njih ukupno 35, iznose 690.000 konvertibilnih maraka i za njih nije izvršena ispravka knjiženja na teret ostalih rashoda.

“Za navedena sumnjiva i sporna potraživanja je trebalo izvršiti ispravku knjiženja u ranijim godinama na teret ostalih rashoda. U ranijim revizorskim izvještajima je ukazivano na ovaj propust, ali uprava društva nije reagovala“, navodi se u izvještaju koji je potpisao revizor Borislav Đogatović.

Između ostalog, sporan je i Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji s preduzećem Građenje d.o.o. Pale, zaključen u Banjoj Luci još 9. novembra 2012. godine, koji se ticao nadzora nad rekonstrukcijom tvrđave Kastel. Na osnovu navedenog ugovora preduzeće Građenje je ispostavilo avansni račun u iznosu od 114.000 KM, ali prema izjavama zaposlenih, nikakve aktivnosti se ne dešavaju po ovom ugovoru, tako da postoji mogućnost zastare potraživanja u iznosu od blizu 60.000 maraka.

Možda i najveći problem zavoda je nedostatak posla.

“Zavod nema monopolistički utjecaj na tržištu za poslove kojima se bavi, uvedena je konkurencija na tržištu, a zavod nije na vrijeme prilagodio svoje kapacitete kupcima. Samo u 2016. godini su promijenjena tri direktora, ali organi zavoda nisu na vrijeme konstatovali probleme u poslovanju, a gubitak u toj godini je veći od ostvarenog ukupnog prihoda“, konstatovao je Đogatović.

Također, zavod više nije u stanju da izmiruje zarade prema radnicima, zbog čega su oni sudu podnijeli blizu 30 tužbenih zahtjeva potražujući ukupno 143.000 maraka.

Sve navedeno upućuje na zaključak da može doći do gašenja preduzeća, također je konstatovao nezavisni revizor.

Osim finansijsko-organizacionih problema s kojima se suočava, ZIBL vuče još jednu veliku mrlju iz ne tako davne prošlosti. U pitanju je, svakako, likvidacija uglednog banjalučkog građevinskog inžinjera Milana Vukelića koji je bio zaposlen u ovoj ustanovi i čija je brutalna egzekucija šokirala Banju Luku.

Poznato je da je Vukelić godinama ukazivao na teške malverzacije u vezi s gradskim građevinskim zemljištem, koje su se dešavale upravo pod krovom ZIBL, za vrijeme dok je njim rukovodio Čedo Savić.

U novembru se navršava tačno deset godina od ubistva Vukelića. Ubistvo je još nerasvijetljeno. Sudbina ZIBL je krajnje neizvjesna.