Oman je podsjetio da je parlament usvojio Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u BiH još 2009. godine, kojim je zabranjen uzgoj životinja zbog krzna, ističući da je taj zakonski akt već imao predug prelazni rok do 2018. godine.
On je izrazio zadovoljstvo činjenicom da su se građani Sarajeva uprkos kiši29. aprila okupili ispred Parlamentarne skupštine BiH na protestu "Ne deranju životinja u BiH" i jasno i glasno usprotivili uzgoju životinja zbog krzna.
Predsjednik Udruženja "Prijatelji životinja" ističe da krznarska industrija nema nikakav stvarni uticaj na ekonomiju BiH, kao i da je broj radnih mjesta zanemariv.
"Ovo je djelatnost nad kojom nema skoro nikakve kontrole, ni inspekcijske, ni finansijske, ni stručne, tako da je izuzetno podložna zloupotrebama. Životinje provode život u skučenim kavezima, van prirodnih uslova za život, ubijaju ih na užasne načine, kao što su elektrošokovi u genitalijama da se ne bi oštetilo krzno, a često ih žive deru radi uštede i očuvanja sjaja krzna", upozorio je Oman.
Prema njegovim riječima, načini uzgoja ovih životinja u BiH nisu ni najmanje u skladu za legislativom EU, koju zemlja ima obavezu da preuzme na svom putu evropskih integracija.
"Također, krznarska industrija je izuzetno štetna po životnu sredinu i po zdravlje stanovništva koje živi u okolini krznarskih farmi, zbog trovanja teškim metalima koji se koriste u preradi i nemogućnosti odlaganja životinjskog otpada, a da ne pominjemo moralnu štetu koje jedno društvo može imati od zlostavljanja i mučenja životinja", dodao je on.
Podršku ukidanju uzgoja životinja zbog krzna BiH pružilo je i švedsko udruženje "Djurens Rat", norveška organizacija "NOAH" i drugi.