Na vožnju nesavjesnih vozača koji pri nevjerovatno velikim brzinama, posebno u noćnim satima, zanemarujući semafore i pješačke prijelaze, direktno ugrožavaju živote pješaka, danas su ukazali i članovi Omladinskog resursnog centra u Tuzli koji su u ovom gradu upriličili akciju, odnosno potpisivanje peticije pod geslom "Potpiši za život – za siguran saobraćaj".
Cilj ove akcije koja je potaknuta velikom tragedijom u Sarajevu ogleda se u prevenciji mogućih neželjenih događaja u Tuzli.
"Akcija je nastala nakon tragedije koja se dogodila u Sarajevu. Nažalost, slični događaji nisu strani ni u Tuzli, posebno na južnoj magistrali gdje skoro pa svaku večer možemo vidjeti mlade koji se utrkuju svojim automobilima. Također smo primijetili da na spomenutoj magistrali ne postoji dovoljan broj policijskih službenika", kazao je za Klix.ba Slobodan Blagovčanin, koordinator u Omladinskom resursnom centru u Tuzli.
Blagovčanin ističe da je inicijativa "Potpiši za život – za siguran saobraćaj" posebno usmjerena Ministarstvu unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK) u cilju povećanja prisustva policije na južnoj magistrali u Tuzli, naročito u noćnim satima, kao i regulacije saobraćaja na raskrsnici kod bivše bolnice "Kreka", zatim Gradskoj upravi Tuzla te Gradskom vijeću ovog grada, u cilju što hitnije izgradnje pasarele koja bi spajala tri naselja - Stupine, Ši Selo i Zlokovac.
"Sigurnost pješaka na području Tuzle je, nažalost, na veoma niskom nivou, zbog čega tražimo povećanu kontrolu policijskih službenika. U odnosu pješak-automobil nas pješake mogu zaštiti policijski službenici", nastavlja Blagovčanin.
Građani se ne osjećaju sigurno
Svoju podršku ovoj inicijativi danas je pružila i studentica Amra Deliomerović. Kako nam je kazala, na ulicama Tuzle ne osjeća se sigurno.
"Smatram da je potpisivanje ove peticije jedan dobar potez, jer se ne osjećam sigurno na ulicama. Zeleno svjetlo na semaforu za prelazak pješaka na većini raskrsnica u Tuzli veoma kratko traje, a i kada je upaljeno pješaci nisu sigurni upravo zbog nesavjesnih vozača koji ne poštuju propise. Kada uporedimo Tuzlu i Sarajevo, situacija je ista, samo je razlika u tome da u ovom gradu još uvijek nije evidentirana tragedija, što ne znači da je neće biti ukoliko se nešto ne uradi po pitanju sigurnosti", ističe Deliomerović.
Utrkama nesavjesnih vozača, posebno u večernjim satima, svjedočio je i Tuzlak Eldar Zahirović koji zbog "iživljavanja" nesavjesnih vozača nerijetko nema miran san.
"U svom gradu se ne osjećam sigurno. Trkači se slobodno utrkuju po noći dok policija sjedi u kafićima i ništa ne radi. Treba povećati saobraćajnu kontrolu, natjerati policiju da radi svoj posao, ali i pooštriti zakone", dodaje on.
Tuzlanka Una Selman-Žilić također smatra da se građani ovog grada ne mogu osjećati sigurnim. Kako nam je kazala, na području ovog grada trenutno postoje tri kritične lokacije.
"Konkretno mislim na raskrsnice kod bivše bolnice 'Kreka', Hametove pijace te dionicu od Hotela Tuzla do naselja Zlokovac. U blizini su obdaništa te osnovne i srednje škole i mislim da ne vodimo dovoljno računa o sigurnosti naših građana. Na vozače ne možemo utjecati. Onaj ko je savjestan vozač uvijek će biti, a oni koji su naučili da divljaju uvijek će divljati, ali, možemo ih spriječiti radarima, velikim ležećim policajcima i slično. Nadam se da će gradska i kantonalna vlast prepoznati ovaj problem koji je gorući te izaći ususret kako i u Tuzli ista sudbina ne bi zadesila neku od djevojaka kao što je one iz Sarajeva", naglasila je Selman-Žilić.
Potencijalne ubice za volanom
I gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović svjestan je veličine ovog problema te se oglasio saopćenjem za javnost.
Kako je navedeno u saopćenju, građani Tuzle suosjećaju sa porodicama djevojaka Selme Agić i Edite Malkoč, nedužnih žrtava ubice Sanjina Sefića, kao i sa žrtvama i porodicama svih ubijenih pješaka od vozača ubica, koji divljajući za volanom, svakodnevno i svjesno ugrožavaju živote građana"
Imamović u svom saopćenju naglašava da lokalna vlast Tuzle godinama poduzima različite preventivne mjere, postavljanjem "ležećih policajaca", uvođenjem "zelenog vala", rekonstrukcijom saobraćajnica, gradnjom pješačkih pasarela, ali, kako je navedeno, nema tih preventivnih mjera na gradnji komunalne infrastrukture koje mogu zaštiti živote građana od višestrukih prestupnika i takozvanih "trkača" koji svjesno i namjerno divljaju ulicama Tuzle, vozeći se nevjerovatno velikim brzinama, zanemarujući semafore, pješačke prijelaze i živote građna.
"Bogati su, bahati, voze skupe automobile i novčane kazne za njih su smiješne. Pošto se ne radi o običnim prekršiocima saobraćajnih propisa, nego o potencijalnim ubicama, bahatim i bezobzirnim ljudima, koji jure u preskupim i brzim automobilima, pozivam organe kantona, a posebno saobraćajne policije MUP-a TK, da učine sve zakonom dopuštene mjere na isključenju iz saobraćaja, prvo policiji poznatih, višestrukih povratnika, opasnih i sumanutih trkača, a zatim svakoga ko suludom i brzom vožnjom ceste Tuzle želi pretvoriti u trkalište i poprište ubijenih pješaka. Pozivam građane da policiji prijave svako vozilo tj. vozača, koji projuri kroz crveno svjetlo, ne zaustavi se kada vidi pješaka ili naprosto projuri velikom brzinom kroz grad", stoji u saopćenju koje je potpisao Imamović koji poziva sve pješake da se pridržavaju propisa, da budu oprezni, dok policija i drugi nadležni organi napokon ne stanu ukraj nasilnicima i potencijalnim ubicama za volanom.
MUP TK: Nema uličnih utrka, ali ima nesavjesnih vozača
S druge strane, iz MUP-a TK za Klix.ba su kazali da na području Tuzle ne postoje ulične utrke, ali da postoje nesavjesni vozači koji u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima automobilima često prekorače dozvoljenu brzinu, što za posljedicu ima teške saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodima.
"To je posebno evidentirano na južnoj magistrali gdje vozači automobilima usljed neprilagođene brzine završavaju u potpornim zidovima, žardinjerama te stubovima ulične rasvjete. Takozvanih uličnih utrka u Tuzli nema", kazao je za Klix.ba glasnogovornik MUP-a TK Izudin Šarić.
Ističe da Zakon o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, koji je trenutno na snazi, policijskim službenicima daje ovlasti da protiv nesavjesnih vozača koji krše spomenuti zakon primjene predviđene sankcije.
Šarić naglašava da službenici MUP-a TK shodno trenutnim akcijama u dane vikenda imaju pojačane kontrole učesnika u saobraćaju.
"Tu je prije svega kontrola brzine i vožnje pod utjecajem alkohola. Stanje trenutno nije alarmantno, a ako bude potrebe mi ćemo poduzeti vanredne aktivnosti", nastavio je Šarić te podsjetio da rigorozne sankcije nesavjesne vozače očekuju usvajanjem zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH koji je u izradi.