Izvrtanje istine
43

Nešić o ekonomskom stanju u RS-u: Istina je u novčaniku, a ne u Dodikovom monologu

G. M.
Nenad Nešić
Nenad Nešić
Lider DNS-a Nenad Nešić upitao je člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika "kojim virtuelnim ‘ekonomskim rezultatima’ se hvali", pošto "narod u Republici Srpskoj živi sve gore i gore, pa su nam takvi i ključni ekonomski pokazatelji".

"Po životnom standardu smo među tri najsiromašnije zemlje u Evropi, a sa ovako skromnim rastom BDP-a, decenijama se nećemo približiti ni siromašnim zemljama regiona. Toliko ste nas zadužili, da je javni dug ove godine po prvi put bio veći nego u Federaciji, a ako već hoćete da se poredite sa Francuskom onda morate da kažete da se Francuska zadužuje sa kamatom od 0,18%, a vi ste nas u Londonu zadužili sa kamatom 4,75% i to je pravi pokazatelj ekonomske snage i koliko javni dug opterećuje budžet zemlje", naveo je Nešić.

Poručio mu je da, kada se već hvali koliko proizvodimo struje i kako čak 35 posto struje izvozimo, "zašto onda povećavate cijene privredi za preko 30 posto, čime ugrožavate njihovo poslovanje i radna mjesta?"

"Pa nisu poskupjeli ni naš ugalj, ni naša voda iz rijeka, da bi povećali cijenu struje privredi i time poskupjeli sve druge proizvode i usluge. Plate i penzije je već pojela inflacija, cijene hrane su porasle za preko 30 posto, ulje je skuplje za preko 50 posto, brašno za 55 posto, meso 30 do 60 posto, dok je i cijena goriva na pumpama veća za 50 posto. Prosječna plata od 520 eura, kojom se hvalite, nije dovoljna ni da se pokrije trošak hrane iz Sindikalne potrošačke korpe, što znači da većina zaposlenih u Republici Srpskoj nema dovoljno novca ni da prehrani svoju porodicu", stoji u reakciji.

Ništa bolje, dodao je, i ne možemo očekivati kada smo u prvih 11 mjeseci imali samo 111 miliona eura izvoza hrane, dok smo istovremeno uvezli hranu vrijednu 379 miliona eura, što je 13 posto više nego prošle godine.

"Vama lično je sigurno bolje, ali narod u Republici Srpskoj preživljava zahvaljujući gotovinskim kreditima i doznakama iz inostranstva. Svaka kuća u prosjeku duguje bankama 6.750 KM, što je povećanje od 5 posto za samo pola godine, dok su doznake iz inostranstva prešle milijardu KM godišnje, odnosno 2.500 KM po domaćinstvu", navodi on.

Nešić dodaje da je Republiku Srpsku u posljednjih osam godina napustilo preko 200.000 mladih ljudi, zbog čega se polako i sigurno gasi i nikakva prazna priča o ekonomskim uspjesima to ne može da promjeni.

"Samo bolji život naroda garantuje budućnost Republike Srpske i zato su neophodne korjenite promjene. Moramo sprovesti ozbiljan razvojni program koji će obezbjediti zapošljavanje 10.000 mladih, prosječnu platu od 1.500 maraka, pokretanje privrede kroz odgovorno korištenje prirodnih resursa, program stanogradnje za mlade bračne parove, isplatu 100 posto zarade svim trudnicama, povećanje boračke naknade za 50 posto, isplatu 100 maraka mjesečno za 54 hiljade starijih od 65 godina koji su bez primanja, kao i druge mjere koje će u kratkom roku poboljšati život ljudi. To je jedini način da mladima vratimo vjeru i nadu da svoju budućnost dugoročno vežu za Republiku Srpsku", naveo je Nešić.