Zamjenik ministra pravde
486

Nezir Pivić: BiH je izbjegla crnu listu Moneyvala, ali ne možemo sebi priuštiti opuštanje

E. M.
Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde BiH (Foto: E. M./Klix.ba)
Nezir Pivić, zamjenik ministra pravde BiH (Foto: E. M./Klix.ba)
Zamjenik ministra pravde Bosne i Hercegovine Nezir Pivić imenovan je za šefa Moneyval delegacije BiH koja je zadužena za borbu protiv pranja novca i terorizma, a u razgovoru za Klix.ba govorio je kako je BiH skinuta sa sive liste te koliko blizu smo bili crnoj listi.

Međunarodne standarde u ovoj oblasti moraju postići sve zemlje članice Vijeća Evrope, a Moneyval je tu da ocijeni da li su ti standardi postignuti te da izda smjernice i pruži podršku zemljama u postizanju tih standarda. 

U razgovoru za Klix.ba Pivić je kazao kako je Moneyval komitet Vijeća Evrope jedna od regionalnih organizacija pridruženih FATF-u te da je BiH kao članica Moneyvala obavezna provoditi standarde FATF-a.

“Mjere za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Bosni i Hercegovini su do sada četiri puta bile analizirane od Moneyvala. Bosna i Hercegovina je prvo bila na sivoj listi Moneyvala s obzirom na to da nije provela preporuke iz 3. izvještaja Moneyvala, a posljedica Moneyvalove sive liste je listiranje na FATF sivu listu. Kada je Vijeće ministara uspostavljeno u aprilu 2015. godine zatekli smo situaciju da je BiH bila na sivoj listi Moneyvala, a bio je zakazan i sastanak s FATF-om na kojem se odlučivalo hoće li Bosna i Hercegovina biti na crnoj listi ili na sivoj listi FATF-a. Ja sam ispred Vijeća ministara predvodio delegaciju Bosne i Hercegovine na tom sastanku i uspjeli smo da Bosna i Hercegovina ne bude na crnoj, nego na sivoj listi s određenim preporukama definisanim u Akcionom planu”, govori Pivić.

Ono što je Akcionim planom traženo od Bosne i Hercegovine se odnosilo na inkriminaciju pranja novca, propisivanje privremenih mjera i mjera oduzimanja imovine stečene na takav način, usvajanje određenih propisa koji se odnose na adekvatne sankcije i nadzor nad provedbom istih. Pored toga, traženo je i da se proširi opseg krivičnog djela finansiranja terorizma, da se uspostave ciljane finansijske sankcije, kao i nadzor nad finansiranjem nevladinih organizacija te unapređenje propisa kada je riječ o prekograničnoj valutnoj kontroli.

Provođenje ovih mjera podrazumijevalo je koordinacijski rad u smislu ujednačenog pristupa i provedbe zadatih aktivnosti što je bilo veoma kompleksno u državi koja je uređena kao Bosna i Hercegovina. Pivić je na tehničkom nivou imao dobru podršku domaćih eksperata, a na političkom razumijevanje i podršku nadležnih ministara, posebno predsjedavajućeg Vijeća ministara.

Naglasio je kako skidanje sa sive liste ne daje prostora BiH da se opusti.

"Delistiranje zemlje sa sive liste Moneyvala ili FATF-a ne znači da se možemo opustiti, nego da se pravi posao treba nastaviti u već dobro zauzetom smjeru u saradnji s Moneyvalom, kako bi se spriječilo da nezadovoljavanje novih standarda ne uzrokuje ponovno stavljanje na spomenute liste. Međunarodni standardi u ovoj oblasti se stalno mijenjaju, odnosno unapređuju u cilju preveniranja i suzbijanja pojave pranja novca i finansiranja terorizma, i u skladu s tim pred našu zemlju se stavljaju novi uslovi", dodaje naš sagovornik.

Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba

Država koja se nalazi na sivoj listi pod pojačanim je mjerama nadzora finansijskih poslovnih odnosa i transakcija s fizičkim i pravnim osobama koje dolaze ili se odnose prema listiranoj zemlji na sivoj listi,što se odrazilo i na privredu, ali to nije bilo toliko vidljivo u javnosti.

"U odnosu na našeg glavnog izvoznog partnera Njemačku, s kojom imamo odličan bilans u smislu izvoza industrijskih proizvoda i zaključen veliki broj poslovnih ugovora, posebno u dijelu metalske, autoindustrije, bilo je puno primjera u kojim su naši privredni subjekti izvezli proizvod u Njemačku, a naplata je bila otežana s obzirom na to da su banke u Njemačkoj tražile dosta dodatnih informacija i dokumentacije o svakoj poslovnoj transakciji s Bosnom i Hercegovinom. Možete li zamisliti koje je to opterećenje našim poslovnim subjektima uzimajući u obzir i njihove obaveze u Bosni i Hercegovini prema radnicima, dobavljačima, državi i drugim poslovnim subjektima itd. Također, boravak na sivoj listi koja je uključivala zemlje poput Sirije, Afganistana, Jemena u kojima su trenutno oružani sukobi je u mnogome utjecao na imidž Bosne i Hercegovine u političkom smislu", izjavio je Pivić.

Pojašnjava da se po izjavama evropskih zvaničnika u posljednje vrijeme stvara percepcija da je Bosna i Hercegovina i dalje država koja nema dovoljno jake unutrašnje kapacitete da bi se izborila s izazovima borbe terorizma, što uključuje i njegovo finanisiranje, a to Bosni i Hercegovini nanosi veliku političku štetu i narušava ugled. Međutim, prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina je kroz rad svojih organa i političkih predstavnika u Vijeću ministara BiH dokazala, između ostalog u postupku skidanja sa sive liste Moneyvala i FATF-a, da se može nositi sa svim izazovima koje pošast terorizma sa sobom nosi.

U narednim koracima Bosna i Hercegovina mora raditi na poboljšanju sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma kroz provedbu međunarodnih standarda u toj oblasti ako ne želi da se ponovo nađe na sivoj listi FTF-a 2022. godine.

"S obzirom na to da će tada biti pripremljen sljedeći izvještaj Moneyvala za Bosnu i Hercegovinu, potrebna su poboljšanja u svim segmentima sprečavanja i borbe protiv pranja novca, a posebno u vezi s nadzorom nad radom odgovornih institucija za provedbu mjera sprečavanja pranja novca, zatim kvantitativnog i kvalitativnog krivičnog procesuiranja predmeta pranja novca i finansiranja terorizma, nadzora nad radom nevladinog sektora i provedbe mjera u vezi s finansiranjem terorizma i profilacije. Moneyval delegacija treba da osigura da sve one institucije koje su uključene u sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma kao prioritet imaju provedbu pomenutih standarda te da se napori svih aktera na tehničkom i političkom nivou usmjere na osiguranje provedbe mjera. S tim u vezi ću uskoro organizovati sastanak delegacije Moneyvala kako bih stekao uvid u ono što je potrebno uraditi u narednom periodu”, zaključio je Pivić.