Nivo Save i dalje raste kod Gradiške i Srpca, civilna zaštita dostavlja hranu i lijekove građanima
Vodostaj bi svoj maksimum trebao dostići u narednih 12 sati, a potom se očekuje pad nivoa ove rijeke. U Srednjoj posavini se i dalje provode mjere redovne odbrane od poplava.
Kako je saopćeno iz Agencije za vodno područje rijeke Save, zajedničkim snagama pravni subjekti, službe civilne zaštite i ostale institucije provode mjere aktivne odbrane od poplava, a građevinski inžinjeri prate aktuelno stanje.
U Bosanskom Brodu i u Semberiji je i dalje na snazi vanredna odbrana od poplave, iako nivo rijeke stagnira.
Pripadnici Specijalizovane jedinice Uprave civilne zaštite RS za zaštitu i spašavanje na vodi i pod vodom su s kolegama iz lokalnih civilnih zaštita raspoređeni uz rijeku Savu, obilaze zaplavljene objekte i stanovništvo u njima, dostavljaju potrebne namirnice i lijekove. Nema informacija o ugroženim ljudskim životima niti o odsječenom stanovništvu.
Danas će biti upućene i pumpe velikog kapaciteta u naselje Gornja Močila kod Bosanskog Broda.
Civilne službe oba entiteta su na terenu i pomažu stanovništvu u zaplavljenim područjima. U mjestu Kobaš nalaze se pumpe koje izvlače vodu, kao i u mjestu Prud. U pripravnosti su i pripadnici OSBiH, iz sastava 6. Pješadijske brigade, smještene u kasarni Bukova Greda, u općini Orašje.
Nivoi Une i Sane su u padu već nekoliko dana, kao i nivoi većine drugih rijeka.
Vodostaj rijeke Neretve je u blagoj stagnaciji, a ostali vodostaji rijeka u porastu, posebno voda raste u Hutovom blatu i Karaotoku. Pod vodom su polja u Krteljevcu, Krčimu i dio Trebižatskog polja. Poljoprivredne kulture u Svitavi i Bajevcima su ugrožena dolaskom vode iz jezera i aktiviranjem podzemnih izvora. Ravno. Rijeka Trebišnjica se izlila u Popovo polje kod mosta za Ravno i poplavila jedan dio vinograda. U blizini se nalazi hladnjača koja trenutno nije ugrožena.
Prema podacima hidrometeoroloških zavoda, padavine se očekuju i u narednim danima, ali ne u velikim količinama.