Sjednica 15. decembra
157

Nizozemska neće biti protiv dodjele kandidatskog statusa BiH: Država je dio evropske porodice

V. K.
Premijer Nizozemske Mark Rutte (Foto: EPA-EFE)
Premijer Nizozemske Mark Rutte (Foto: EPA-EFE)
Vijeće Evropske unije naredne bi sedmice trebalo razmatrati potvrđivanje i dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini. Iako se govorilo o tome kako bi neke države mogle blokirati proces, čini se kako to neće biti slučaj.

Jedna od država za koju se smatralo kako bi mogla blokirati proces dodjele kandidatskog statusa bila je i Nizozemska. Međutim, čini se kako to neće biti slučaj.

Naime, uoči zasjedanja Vijeća EU, Nizozemska se osvrnula na odluku Evropske komisije da predloži dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini.

"Komisija pozdravlja nastavak dijaloga između EU i Bosne i Hercegovine nakon višemjesečne blokade koju je prouzrokovao Republika Srpska. Bosna i Hercegovina je također poboljšala svoje usklađivanje sa CFSP-om (81%) i, prema podacima Evropske komisije, poduzela je korake u upravljanju migracijama i saradnji sa Europolom i Eurojustom Komisija zaključuje da nisu pronađena rješenja kojima bi se ustavne i izborne reforme mogle hitno završiti kako bi se bosanskohercegovački ustav i izborni zakon uskladili sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (ECHR). Osim toga, Komisija navodi da je namjerna blokada političkog procesa u entitetu Republika Srpska nastavljena u proljeće i da su na entitetskom nivou čelnici Republike Srpske poduzeli korake za povlačenje iz državnih institucija BiH i izgradnju paralelnih struktura. Ovo je ozbiljno otežalo proces reformi", naveli su iz Nizozemske.

Također, ponovljen je stav Komisije kako nije zabilježen napredak u oblasti pravosuđa.

"Komisija dalje navodi da Bosna i Hercegovina nije napravila nikakav napredak u oblasti pravosuđa i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala. Prema mišljenju Komisije, napredak također nije ostvaren u oblastima slobode medija i slobode izražavanja. Međutim, usvojeni su akcioni planovi za inkluziju Roma i LGBTIQ+. Komisija ponavlja zaključke Evropskog vijeća od prošlog juna, koji su ovlastili Komisiju da bez odlaganja izvještava o provedbi 14 ključnih prioriteta mišljenja o Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na one koji uključuju suštinske reforme koje treba mogu odlučiti hoće li se ili ne odobriti kandidatski status. Komisija, na osnovu nalaza izvještaja o napretku, preporučuje da Vijeće odobri status zemlje kandidata Bosni i Hercegovini", ponovili su iz Nizozemske stav Evropske komisije.

Stav Nizozemske

Nakon citiranja mišljenja Evropske komisije, Nizozemska je ponudila i svoj stav kada je riječ o dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini.

"Vlada dijeli analizu Komisije da Bosna i Hercegovina u izvještajnom periodu nije poduzela značajnije korake u provođenju 14 reformskih prioriteta iz mišljenja iz 2019. godine. Blokada državnih institucija od stranaka u Republici Srpskoj, koja je trajala do proljeća 2022. godine, povećala je nestabilnost u državi. Izbori su održani 2. oktobra. Prisutni su bili nizozemski posmatrači. Posmatračka misija ODIHR-a je u svom prvom izvještaju navela da su izbori provedeni na uredan i konkurentan način, ali obilježeni nepovjerenjem u javne institucije i retorikom podjela. Vlada žali što, uprkos pregovorima koje su vodile EU i SjedinjeneAmeričke Države, lideri nisu uspjeli postići dogovor o provedbi presuda Evropskog suda za ljudska prava. Stoga i dalje ostaje zabrinutost oko etničkih podjela u bosanskom političkom sistemu i ravnopravnosti građana", naveli su.

Vlada Nizozemske također uvažava zapažanje Komisije da Bosna i Hercegovina zaostaje u provođenju preporuka međunarodnih tijela za ljudska prava i da izazovi za osnovna prava ostaju.

"Vlada pozdravlja činjenicu da je Bosna i Hercegovina usvojila akcione planove za inkluziju Roma i LGBTIQ+ u izvještajnom periodu. Vlada također dijeli analizu Komisije da Bosna i Hercegovina nije postigla napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, dijelom zbog toga što je Parlament odbacio zakon o sukobu interesa. Vlada prepoznaje pozitivne pomake na koje se poziva Komisija u poboljšanju upravljanja migracijama, a posebno koordinaciju Ministarstva sigurnosti sa lokalnim i međunarodnim partnerima. Vlada je podvukla važnost koju je Komisija istakla za Bosnu i Hercegovinu da ubrza akcioni plan za migracije. Osim toga, Vlada se slaže s Komisijom da Bosna i Hercegovina mora poboljšati pristup azilu i upravljanju granicama", pojasnili su.

Na kraju objašnjenja, navedeno je kako Bosna i Hercegovina pripada evropskoj porodici.

"Istovremeno, Vlada prepoznaje važnost vezivanja zemalja Zapadnog Balkana za EU i ističe da je Bosna i Hercegovina dio evropske porodice. Preporuka Komisije jasno je motivisana geopolitičkim izazovima, posebno ruskom agresijom na Ukrajinu. Komisija je proširenje EU nazvala geostrateškim ulaganjem i naglasila opredijeljenost da Bosna i Hercegovina pripada evropskoj porodici. Dodeljivanjem statusa zemlje kandidata, može se dati podsticaj formiranju nove vlade i izbjeći politički ćorsokak. Davanje statusa zemlje kandidata Bosni i Hercegovini nema nikakve pravne ili operativne posljedice", zaključili su iz Vlade Nizozemske.