Svjetski mediji
136

Njemački Die Tageszeitung o aferi "Potkivanje": Mito pred skrivenom kamerom

Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Foto: N. G./Klix.ba
Afera "Potkivanje" u koju je uključen predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milan Tegeltija duboko je potresla bh. društvo. Ova afera privukla je i pažnju svjetskih medija poput uglednog njemačkog lista Die Tageszeitung (TAZ).
Njemački list objavio je krajem prošle sedmice članak posvećen aferi "Potkivanje", a koji je naslovljen "Korupcija u Bosni i Hercegovini: Mito pred skrivenom kamerom".

TAZ ističe kako Bosnu i Hercegovinu potresa "videoskandal" zbog kojeg je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić u srijedu pozvao građane na demonstracije ispred Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

Kako navode, video je snimljen u jednom od banjalučkih kafića, a na njemu se može vidjeti prvi čovjek bh. pravosuđa Milan Tegeltija kojeg biznismen Nermin Alešević pokušava uvjeriti da utječe na njegov predmet.

"Na snimku se vidi kako Milan Tegeltija obećava pomoć. Nakon toga poduzetnik predaje 1.000 eura posredniku koji pristaje da posreduje u razmjeni novca", piše u članku TAZ-a.

Dalje se ističe kako je Alešević izjavio da je sastanak s Tegeltijom snimio kako bi pokazao stepen napredovanja korupcije u BiH. TAZ navodi i da demonstranti koji su protestovali ispred VSTV-a nemaju povjerenje u pravosudne institucije, odnosno da vjeruju kako Tužilaštvo BiH neće istražiti optužbe protiv Tegeltije.

Jedan dio teksta posvećen je i ostalim članovima VSTV-a koji su jednoglasno podržali svog predsjednika zbog čega su male vjerovatnoće da će Tegeltija podnijeti ostavku.

Ugledni njemački list, pozivajući se na diplomatske izvore, ističe da su većinu članova VSTV-a "birale nacionalističke stranke" i da u tom kontekstu u njemu sjede "najgori, najmanje obrazovani i najpouzdaniji pravnici".

U tekstu se navodi i izjava ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića koji je rekao da su ljudima potrebne pravda i sigurnost te da u institucijama BiH dominiraju kriminalci koji žele uništiti zemlju.

"Visoki predstavnik međunarodne zajednice BiH, u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom, mogao bi takve ljude smijeniti", piše TAZ i dodaje da se mnogi Bosanci nadaju da će međunarodna zajednica napokon nešto učiniti.

Njemački medij zaključuje kako su misije EU i OSCE-a zajedno s Ambasadom SAD-a u BiH upozorile na podrivanje reformskih napora te da je komesar za proširenje EU Johannes Hahn postao jasniji i u utorak "zaprijetio sankcijama".

Inače, Hahn je stav na koji se poziva TAZ iznio u intervjuu za portal Klix.ba kada je na otvoreno pitanje našeg novinara kazao kako je "EU spremna nametnuti restrikcije osobama koje podrivaju BiH".