Novca za vakcine ima, ali zašto nije na vrijeme uplaćen: Šta je pozadina priče?
Ugovor između Ministarstva civilnih poslova BiH i GAVI-ja, koji je u posjedu portala Klix.ba, potpisali su ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević, njen pomoćnik Siniša Ilić i Aurelia Nguyen, direktorica GAVI-ja za vakcine i razvoj.
Dakle, tu obavezu je preuzela BiH, a ne Federacija BiH, no to nije spriječilo Vijeće ministara BiH da jučer upozori Vladu FBiH zbog neispunjavanja obaveze.
Garanciju koja je tražena Vijeće ministara BiH nije uspjelo osigurati u zadatom roku od 21 dana od dana potpisivanja ugovora.
Dalje, kako Klix.ba saznaje, garancijski fond na nivou države nije operativan u tako kratkom roku imajući u vidu obrazac GAVI, što ukazuje na dodatnu slabost državnih institucija i instrumenata.
S obzirom na to da se bližio 15. decembar odnosno posljednji dan za ispunjavanje obaveza, Vijeće ministara u petak 11. decembra šalje pismo Ministarstvu zdravstva Federacije BiH sa zahtjevom za uplatu kompletnog iznosa.
Prema ugovoru između Vijeća ministara BiH i Vlade FBiH u ovoj godini entitet više nema nikakvu obavezu, osim plaćanja avansa, što je i učinjeno 9. oktobra u iznosu od 2 miliona KM.
Dakle, državni nivo koji je od početka pandemije najslabija karika u borbi protiv koronavirusa, nije osigurao bankovnu garanciju i nije imao novca da uplati za nabavku vakcine, pa je odgovornost jednostavno prebačena na entitete.
Treba naglasiti da državni nivo i nije mogao osigurati garanciju, jer nema tu stavku u budžetu koja bi to podrazumijevala, ali je zanimljivo da su se obavezali i potpisali da će imati garanciju. Postavlja se pitanje gdje je zapelo u toj komunikaciji na relaciji država i entitet FBiH.
Na najodgovornijim pozicijama su kadrovi HDZ-a. Ministrica civilnih poslova BiH, ministar finansija BiH, ministrica finansija FBiH, ministar zdravlja FBiH te u tom lancu još samo nedostaje premijer FBiH kao kadar SDA.
Sada se može očekivati i priča o forisiranju usvajanja budžeta FBiH za 2021. što SDA i HDZ mogu iskoristiti kako bi opoziciju natjerali da glasa za budžet po hitnom postupku najviše zbog potrebe osiguravanja novca za vakcine. Ipak, zašto novac nije ranije osiguran i zašto nije čekao spreman za uplatu, s obzirom na hitnost situacije i borbu zemalja da kupe vakcinu? To su pitanja koja će čekati na odgovor.
Kada je u petak, 11. decembra, stigao dopis u Federalno ministarstvo zdravstva, informacija je proslijeđena Vladi Federacije BiH koja je zasjedala u utorak. Prema riječima osoba koje su bile uključene u ovaj proces, zbog toga što je potpuno zakazao državni nivo ,nije bilo ni vremena za porovođenje svih zakonskih procedura, izdvajanja novca i objave u Službenom listu.
Iz Federalnog ministarstva zdravstva su kazali da su pravovremeno preduzeli aktivnosti iz svoje nadležnosti u vezi s nabavkom vakcina kako prema Ministarstvu civilnih poslova BiH, tako i prema Vladi FBiH.
Također su naveli da Vlada FBiH nije iznašla mogućnost za osiguranje potrebnih finansijskih sredstava u navedenom kratkom roku te je zaključeno da su navedena sredstva planirana u Budžetu Federacije za 2021. godinu te će moći biti uplaćena nakon usvajanja Budžeta FBiH za narednu godinu.