Politika je varljiva
267

Novi, a opet tako poznati vjetrovi: Da li SDP i SDA spremaju nešto veće od lokalnih koalicija?

Piše: Armin Lendo
Bakir Izetbegović i Nermin Nikšić
Bakir Izetbegović i Nermin Nikšić
Političke utakmice su vrlo varljive, a takvi primjeri su posebno sadržajni u Bosni i Hercegovini, posebno poslije izbora.
Birači i svi oni koji prate političku situaciju u našoj zemlji spremni su na to da očekuju sve i svašta i da ne postoji pojam neočekivano. Ako pogledamo političke prilike koje se dešavaju posljednjih sedmica, možemo opaziti da su SDA i SDP ponovo sve prisniji.

Stranke koje su u prošlosti često činile koalicije na raznim nivoima, već godinama su politički zavađene. SDP godinama u Kantonu Sarajevo pravi koalicije sa Našom strankom i Narodom i pravdom. Od izbora 2022. to su učinili i na nivou Federacije gdje su napravili koaliciju sa HDZ-om, kao i na državnom nivou gdje su skupa sa SNSD-om i HDZ-om.

Ipak, nakon posljednjih lokalnih izbora u BiH čini se da su počeli da pušu neki novi vjetrovi na bh. političkoj sceni. Neki novi, a opet tako poznati.

Otkad su okončani lokalni izbori, Trojka je napravila nekoliko nesvojstvenih poteza. U Brčko distriktu su ušli u vlast sa SDA što se godinama unazad nije viđalo često ili skoro nikad, osim u nekim dijelovima RS-a ili Unsko-sanskog kantona. Zanimljivo, na početku se govorilo i o tome da Naša stranka neće biti dio te vlasti, ali kasnije se i ona priključila.

Naredni neočekivan slučaj stigao je iz Goražda gdje su u nedjelju SDA i SDP dogovorile ulazak u vlast, dok će NiP i Naša stranka u opoziciju. To je čak izazvalo i burne komentare između NiP-a i SDP-a u kojima su jedni druge optuživali da uništavaju Trojku. Prednjačili su predsjednik Kantonalnog odbora NiP-a Nezim Alagić i zastupnika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Damir Mašić.

Osim toga, Trojka ne postoji ni u Kaknju gdje je izvisila Naša stranka jer su SDP i NiP dogovorili ulazak u Općinsko vijeće sa SDA. Da Naša stranka nimalo nije zadovoljna ovim slijedom događaja potvrđuje i današnje saopćenje u kojem optužuju novu koaliciju, koju čini i HDZ da samo žele raspodijeliti javna preduzeća i ostale resurse ove općine. Također su rekli da oni nisu željeli koalirati s onima koji su "sušta suprotnost" i "politički protivnici" te zaključili da bi to bila izdaja njihovih birača. Rekli su i to da je njihov uslov za koaliranje bio program što ih je činilo nepoželjnim partnerima.

Svemu dodajmo da su SDP i NiP zajedno sa SDA išli u izbore u Bijeljini.

Da neke stranke iz Trojke ne koaliraju sa SDA samo na općinskim nivoima, pokazuje i činjenica da su krajem prošle godine ušli u kantonalnu vlast u Unsko-sanskom kantonu. Tada je SDA iz Vlade USK izbacila NES, a novoj većini su se pridružili NiP i SDP.

Iz svega navedenog potpuno je jasno da se nameće pitanje na šta će ova koaliranja izaći nakon Općih izbora 2026. i da li možemo očekivati da SDP i SDA ponovo predvode koaliciju na državnom, federalnom, pa i kantonalnom nivou.

Da se negdje i pazilo da se vrata ovoj koaliciji u budućnosti potpuno ne zatvore, pokazuje i ipak jedna granica u međusobnim optužbama preko koje se nije išlo. Mnogo teže riječi zadnjih godina pale su na relaciji NiP- SDA, nego između SDP-a i SDA.

Ipak, treba pomenuti i to da su neki kantonalni lideri često tvrdili kako se razmirice među Trojkom na lokalnim neće prebaciti na više nivoe, pa ipak treba sačekati da vrijeme pokaže šta će se dogoditi.