Veto za vetom
85

Novi Dodikov fijasko u entitetskoj skupštini: Gdje su nestale režimske ruke

D. Be.
Foto: Siniša Pašalić/Ringier
Foto: Siniša Pašalić/Ringier
Prvi put u oktobru 2021. godine Narodna skupština RS-a nije podržala veto člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Drugi put to se dogodilo jučer. Dok vlast optužuje opozcionare za tzv. izdaju srpskih interesa, istovremeno se nameće pitanje gdje je režim izgubio "ruke".
Narodna skupština Republike Srpske jučer nije potvrdila povredu vitalnog interesa RS-a ni po jednom vetu koji je Milorad Dodik povukao na sjednici Predsjedništva BiH 31. marta ove godine.

Da bi NSRS potvrdila veto o povredi vitalnog interesa potrebna je dvotrećinska većina, što Dodiku ne polazi za rukom drugi put nekoliko mjeseci. Od 83 poslanika koliko broji entitetska skupština, dakle, potrebno je 56 ruku da prijedlog dobije podršku.

Podrška Dodikovom vetu se, od tačke do tačke, kretala od 49 do 52, no 56 je ostalo nedokučivo. Kao što se i očekivalo, opozicione stranke su pokazale snagu i oborile Dodikove zamisli.

"Suzdržanost" opozicionara, koja se kretala od 15 do 19 ruku, zavisno od pitanja veta koje je Dodikov potegao.

Suzdržani su bili poslanici iz Srpske demokratske stranke (SDS), Partije demokratskog progresa (PDP), Demokratskog narodnog saveza (DNS) i Socijalističke partije Srpske (SPS), dok su Begija Smajić (SBiH) i Senad Bratić (SDA) bili protiv.

Svaki pokrenuti veto bilo kojeg člana Predsjedništva BiH iz RS-a unazad 20 godina imao je apsolutnu podršku Narodne skupštine RS-a sve do 27. oktobra 2021. godine kada je Dodik naišao na nerazumijevanje narodnih poslanika. A sinoć se to ponovilo.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je tražio da se ove odluke proglase štetnim po nacionalne interese tvrdeći da ih je Predsjedništvo donijelo bez konsenzusa.

Između ostalog, vladajući su kao razlog za proglašenje vitalnog nacionalnog interesa istakli to da je uslov za učešće Bosne i Hercegovine u spomenutim istraživanjima da Republika Srpska bude posebno istaknuta na listama rezultata istraživanja, što ranije nije bio slučaj.