Predizborni transferi
933

Novi izbori, nova stranka: Kako mladi kandidat iz Sarajeva mijenja partijske dresove

D. Be.
Tri stranke u šest godina
Tri stranke u šest godina
Mijenjati stranačke dresove nikada nije bilo popularno, ali je za neke osobe veoma profitabilno. Rukovodeće funkcije u javnim preduzećima nude različite benefite, a stranačka obećanja mnogima zvuče privlačno.

Jedan od mladih ljudi koji nam se ovih dana smješka s bilborda u Sarajevu je Adnan Čustović, bivši izvršni direktor KJKP Park i novopečeni član stranke, ili kako se vole nazvati - političke inicijative - "Za nove generacije".

Ono što nije promaklo studioznijim pratiteljima izbornih procesa u našoj zemlji jeste podatak da je ovaj kandidat u proteklih nekoliko godina imao i članske kartice Demokratske fronte i Naroda i pravde.

Kandidat DF-a 2016. godine
Kandidat DF-a 2016. godine

Naime, Čustović je nekada bio predsjednik Općinskog odbora DF-a Centar i kandidat te stranke prije šest godina, a prije dvije godine je odlučio narandžasti dres zamijeniti teget plavim pa je prešao u Narod i pravdu.

Tada je izjavio da je "Narod i pravda pravi put ka BiH u kojoj su svi građani ravnopravni i u kojoj mladi radije biraju da ostanu, umjesto napuštanja u potrazi za sigurnijom budućnošću".

Prelazak iz DF-a u NiP
Prelazak iz DF-a u NiP

Dvije godine poslije Čustović pravi treći transfer u svojoj relativno kratkoj političkoj karijeri. Ovaj put potpisuje za novopečeni politički subjekt "Za nove generacije" iza kojeg stoje Damir Marjanović i Zlatko Miletić.

"Trenutno sam inicijativu 'Za nove generacije' prepoznao kao mjesto gdje timski s kolegama, mogu da nastavim svoj aktivizam i doprinesem svojim idejama i učešćem u izradi programa koje je moguće realizovati. Te programe vidim kao mjere koje će olakšati aktivno djelovanje svim mladim ljudima koji se bore da, bez obzira na trenutne (ne)prilike ostanu u Bosni i Hercegovini", naveo je Čustović.

Kandidat
Kandidat "Za nove generacije " 2022. godine

Ovakvi primjeri samo pokazuju da mnogi u politiku ne ulaze iz ideoloških ili nekih drugih uvjerenja koji bi imali cilj javno dobro već iz ličnih interesa kako bi dobili neku funkciju u javnom preduzeću ili mjesto u upravnom ili nadzornom odboru.