Novoizabrani predsjednik Irana Ebrahim Raisi se ne želi sastati s Bidenom
"Sjedinjene Američke Države su dužne ukinuti sve represivne sankcije protiv Irana", rekao je Raisi na konferenciji za novinare, prenosi Politico.
Upitan o sastanku s Bajdenom, Raisi je jednostavno odgovorio: "Ne."
Njegov konkurent na izborima Abdolnasser Hemmati je tokom kampanje sugerirao da bi bio potencijalno voljan upoznati Bidena.
On se također opisao kao "branitelj ljudskih prava" kada su ga pitali o njegovom učešću u masovnom pogubljenju oko 5.000 ljudi 1988. godine, tokom mračnog trenutka u iranskoj historiji na kraju iransko-iračkog rata.
Naime, tokom pravosudne karijere Raisija je odlikovala velika ambicioznost, što je potvrđeno i time da je postao zamjenik glavnog tužitelja u Teheranu kada je imao samo 25 godina.
Upravo u periodu kada postaje zamjenik tužioca u Teheranu, za Raisija se počinju vezati brojne kontroverzne odluke. Organizacije za ljudska prava ističu kako je, dok je bio na toj funkciji, Raisi obnašao i funkciju jednog od četverice sudija koji su sjedili u "tajnim" sudovima osnovanim 1988. godine, a koji su kasnije postali poznati i kao "Komiteti smrti".
Ovaj komitet bio je zadužen za nadzor, ali i likvidaciju hiljada političkih zatvorenika i neistomišljenika tadašnje iranske politike. "Komitet smrti" većinom je sudio članovima ljevičarskih opozicionih grupa, a tačan broj onih koje je Komitet poslao u smrt ni danas nije poznat.
Nevladine organizacije koje se bave proučavanjem ovog dijela historije Irana ističu kako je komitet odgovoran za smrt oko 5.000 muškaraca i žena koji su pogubljeni i pokopani u neoznačenim masovnim grobnicama, što predstavlja zločin protiv čovječnosti.