Sjednica u 10 sati
26

NSRS danas o spornom zakonu o neprofitnim organizacijama i naoružanju, imovina skinuta s dnevnog reda

S. Š.
Fotografija s jedne od ranijih sjednica NSRS-a (Izvor: narodnaskupstina.net)
Fotografija s jedne od ranijih sjednica NSRS-a (Izvor: narodnaskupstina.net)
Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je ovog jutra s početkom od deset sati, a na dnevnom redu naći će se ukupno 21 tačka među kojima je i nekoliko zakona na koje skrenuta posebna pažnja prethodnih dana.
Poslanici u NSRS-u razmatrat će danas, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o Fondu solidarnosti RS-a, Prijedlog zakona o Agenciji za informaciono-komunikacione tehnologije, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o republičkoj upravi te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o apotekarskoj djelatnosti.

Nacrt zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme u RS-u naći će se kao 11 tačka dnevnog reda. Vlada RS je u augustu utvrdila nacrt te je tada saopćeno kako se "ovaj zakon donosi s ciljem unapređenja i razvoja oblasti proizvodnje naoružanja i vojne opreme i očuvanja entitetskih nadležnosti u ovoj oblasti".

"Imajući u vidu da se radi o specifičnoj vrsti proizvodnje, Zakonom se propisuju uslovi za pribavljanja saglasnosti za proizvodnju naoružanja i vojne opreme, prava i obaveze proizvođača, mjere bezbjednosti i zaštite u proizvodnji naoružanja i vojne opreme, nadzor nad privrednim društvima koja posluju u oblasti proizvodnje naoružanja i vojne opreme, kao i druga pitanja od značaja za ovu oblast", saopćeno je iz vlade tada.

Potom, prema prijedlogu dnevnog reda, kao 12 tačka planiran je Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija o kojem su jučer diskutovali i u Uredu visokog predstavnika te apelovali na njegovo povlačenje.

"Nacrt zakona o posebnom registru i javnom radu neprofitnih organizacija koji će se naći na dnevnom redu Narodne skupštine RS-a 26. septembra ima za cilj da ušutka i zastraši organizacije civilnog društva, suzbije slobodu udruživanja i izražavanja, te ugrozi pluralizam i kritiku vladinih politika", saopćili su iz OHR-a.

Dodali su da Vlada RS-a pokazuje manjak povjerenja u vlastite građane i želi da ih kontrolira.

Važno je napomenuti da je Vlada RS povukla sporni Zakon o nepokretnoj imovini RS-a sa dnevnog reda današnje sjednice Narodne skupštine tog entiteta.

Razlog povlačenja su, kako Nenad Stevandić potvrdio jučer za Klix.ba, "dodatne konsultacije", što dolazi nakon našeg pisanja da bi usvajanjem ovog neustavnog zakona predsjednik i poslanici NSRS-a mogli biti saučesnici Milorada Dodika u krivičnom djelu.

Osim što bi poslanici NSRS-a zajedno sa predsjednikom mogli biti ocijenjeni kao saučesnici u novom krivičnom djelu, također postoji opasnost da Dodik ponovi krivično djelo za koje je već optužen u Tužilaštvu BiH, a što je "neizvršavanje odluka visokog predstavnika".

Cjelokupni prijedlog dnevnog reda pete sjednice NSRS-a možete pogledati na web stranici skupštine.