U predloženom dokumentu, koji će 11. oktobra razmatrati poslanici entitetskog parlamenta, izražava se spremnost na dodatni angažman u borbi protiv govora mržnje i pozivaju organi na svim nivoima vlasti, kao i nosioci svih javnih funkcija, da se, svjesni svog uticaja, bore protiv govora mržnje.
Također, pozivaju Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i vlade entiteta na dosljednu primjenu međunarodnih dokumenata, a posebno Dodatnog protokola uz Konvenciju o kibernetičkom kriminalu, ratifikovanog 2006. godine, s ciljem sprečavanja i sankcionisanja govora mržnje. Nadležni u ovom skupštinskom odboru ukazuju i na potrebu dosljedne primjene krivičnog zakonodavstva i eventualnog pooštravanja odredbi u krivičnim zakonima o krivičnim djelima počinjenim iz mržnje, a upućen je i poziv medijima da se sveobuhvatno, interdisciplinarno i interaktivno bore protiv govora mržnje, te da, svjesni svoje javne uloge i uticaja na javnost, maksimalno kontrolišu svoj sadržaj i onemoguće slučajeve zloupotrebe svog medijskog prostora za plasiranje govora mržnje.
Posebno se ukazuje na rastući problem zloupotrebe interneta u svrhu širenja govora mržnje, te podjeća na potrebu podizanja svijesti javnosti, civilnog društva i svih organa vlasti o krivičnim djelima počinjenim iz mržnje i primjerenim odgovorima na njih. Posebnu zabrinutost izražavaju zbog sve prisutnijeg govora mržnje kojim se širi, podstiče, promoviše i opravdava terorizam - najveća sigurnosna prijetnja današnjice, te zahtijeva puni angažman nadležnih institucija i društva u cjelini s ciljem sprečavanja i sankcionisanja takvih aktivnosti u Bosni i Hercegovini.