Važan datum
458

Obilježena 25. godišnjica masakra na Markalama: Žrtve granatiranja ne damo zaboravu

L. K.
Foto: D. S./Klix.ba
(Foto: D. S./Klix.ba)
U Sarajevu je danas obilježena 25. godišnjica od dana kada je na Markalama od ruke agresora ubijeno 43, a ranjeno 84 civila.

Sa srpskih položaja 28. augusta 1995. godine oko 11 sati ispaljeno je pet granata koje su na Markalama zauvijek ugasile živote 43 osobe i teško ranile 84 civila, od čega troje djece.

Bio je to drugi masakr na Markalama, prvi je 1994. godine odnio 68 života, a tada su teže i lakše ranjene 142 osobe.

Tog tragičnog dana 1995. godine od minobacačke granate ispaljene iz pravca Trebevića, ubijeni su: Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglija, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović, Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.

Građani i brojne delegacije kantona i grada Sarajeva danas su posjetili mjesto tragedije i odali počast nevinim žrtvama minutom šutnje i polaganjem cvijeća pored ploče koja je postavljena kao spomen na izvršeni zločin.

"Nikad zaboraviti , prije svega mislim na žrtve, njihove prodice, to trebamo pamtiti. Ljudi koji su tada bili u Sarajevu ne mogu iz glave to izbaciti. Svake godine naviru te slike. Nažalost tako mnogo je žrtava izgubilo život na ovom mjestu, a samo su pokušavali da prežive", kazao je član Predsjedništva BiH Željko Komšić koji je prisustvovao današnjem obilježavanju.

Za ovaj zločin osuđeni su Dragomir Milošević i Stanislav Galić.

Masakr, kasnije poznat i kao Markale 2, postao je i okidač za pokretanje vojne intervencije NATO snaga po položajima VRS oko Sarajeva. Nakon intervencije srpske su snage pristale na pregovore o primirju, koje će kasnije rezultirati potpisivanjem Dejtonskog sporazuma.