Položeno cvijeće
62

Obilježena godišnjica pogibije Samira Mišića u dvorištu policijske akademije

FENA
Foto: H. M./Klix.ba
(Foto: H. M./Klix.ba)
Samir Mišić branio je univerzalne ljudske vrijednosti, pravo na suživot, slobodu i dostojanstvo, poručeno je s obilježavanja godišnjice pogibije tog šestaestogodišnjaka i napada na Centar za obrazovanje kadrova Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Bosne i Hercegovine, 1992. godine.

"Mišić je bio kadet 20. klase Srednje policijske škole i imao je želju da postane policajac. Posthumno je nagrađen 'Zlatnom policijskom značkom' u znak priznanja za hrabrost i lični primjer ispoljen u odbrani centra", rekao je direktor Policijske akademije Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova Nusret Beširević.

Istakao je da je Policijska akademija Ministarstva unutrašnjih poslova FBiH nastavila tradiciju Centra za obuku policijskih kadrova te da im je čast biti uz porodicu Samira Mišića.

"Obaveza nam je da nikada ne zaboravimo izgubljenu mladost kao simbol opkoljenog Sarajeva i borbe za BiH", naveo je Beširević.

Savjetnik federalnog ministra unutrašnjih poslova Branislav Crnogorac izrazio je zadovoljstvo da je ovo obilježavanje postalo tradicija i što se ne dozvoljava da se ratni zločini slave, a heroji zaboravljaju.

"Heroji poput Samira vječno će živjeti u našim sjećanjima, a spomen-ploča je podsjetnik na njegovu hrabrost, i podsjetnik mladima da su na današnji dan prije 27 godina srpski policajci ubili učenika", naveo je Crnogorac, te naglasio da su oni koji su branili akademiju i grad pokazali koliku su žrtvu spremni podnijeti.

Spomen-obilježje Samiru Mišiću u dvorištu Policijske akademije 2016. godine proglašeno je spomenikom od historijskog značaja za Sarajevo.