11. jula
0

Objavljujemo program obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici

A. K.
U Memorijalnom centru u Potočarima planiran ukop 19 žrtava (Foto: T. S./Klix.ba)
U Memorijalnom centru u Potočarima planiran ukop 19 žrtava (Foto: T. S./Klix.ba)
Obilježavanje 26. godišnjice genocida u Srebrenici bit će upriličeno u julu, a Klix.ba objavljuje detalje kolektivne dženaze i Marša mira, koji predstavljaju dva glavna segmenta cjelokupnog programa.

Poboljšanje epidemiološke situacije, a samim tim i popuštanje mjera Organizacioni odbor za obilježavanje 11. jula 1995. godine doveo je u slobodniju poziciju kada je riječ o realizaciji kolektivne dženaze žrtava genocida u Srebrenici, ali i Marša mira koji će ove godine okupiti znatno veći broj učesnika, nego što je to bio slučaj lani.

Kako saznaje Klix.ba, cjelokupan program ovogodišnjeg obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici je kreiran, a sve njegove detalje, s tačnim rasporedom dešavanja, vam donosimo u nastavku.

Program obilježavanja godišnice genocida u Srebrenici (Foto: Klix.ba)
Program obilježavanja godišnice genocida u Srebrenici (Foto: Klix.ba)

Organizacioni odbor za obilježavanje godišnjice genocida počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici kontinuirano radi na pripremi aktivnosti koje se prije svega odnose na kolektivnu dženazu u Memorijalnom centru u Potočarima 11. jula ove godine.

Predsjednik odbora Hamdija Fejzić za Klix.ba je potvrdio da će ove godine biti ukopani posmrtni ostaci 19 žrtava, za koliko su do danas prikupljene saglasnosti porodica.

"Shodno trenutnim epidemiološkim prilikama i mjerama koje su na snazi, nama će ove godine biti omogućen dolazak većeg broja prisutnih u zatvorenom i na otvoreno prostoru. Organizovani prijevoz mi nećemo imati, a oni koji se odluče u privatnoj režiji za to, aktivnost će morati prijaviti prvoj policijskoj stanici koja će obaviti neophodan pregled autobusa", izjavio je Fejzić za Klix.ba.

Sve one koji žele prisustvovati ovogodišnjem obilježavanju genocida u Srebrenici Fejzić je pozvao da se pridržavaju epidemioloških mjera koje su na snazi, a jedna od najznačajnijih je fizička distanca.

Detalji za 11. juli

Organizacioni odbor sastavio je cjelokupan program obilježavanja godišnjice, a koji počinje 1. jula i trajat će do posljednjeg dana u tom mjesecu.

Pored redovnih aktivnosti, također su planirane i promocije knjiga, izložbe slika, predstave, ljetna škola za mlade, vjerski program, naučne konferencije i historijska predavanja.

Konkretno, kada je riječ o samom 11. julu, program u Srebrenici počet će u 11 sati u Fabrici akumulatora, gdje je predviđeno obraćanje zvanica, a sat vremena kasnije na Memorijalnom kamenu će biti odata počast i položeno cvijeće žrtvama genocda.

U periodu od 12:15 do 13:20 sati u Musalli Memorijalnog centra Potočari bit će obavljen vjerski program, nakon čega će uslijediti dženaza-namaz i dova šehidima genocida.

Iznošenje tabuta od Musalle do mezarja uz čitanje imena žrtava genocida predviđeno je za 13:30 sati, dok će pola sata kasnije biti obavljeno zajedničko učenje na kaburu i dova, a zatim i samo spuštanje žrtava na vječni počinak.

U Maršu mira se očekuje nekoliko hiljada učesnika

Kolektivnoj dženazi u Potočarima prethodit će održavanje Marša mira koji će ove godine, prema najavama organizatora, okupiti nekoliko hiljada učesnika, što lani nije bio slučaj zbog pandemije koronavirusa i tadašnjih restriktivnih mjera koje su bile na snazi. Cjelokupan program je već kreiran, a kako je potvrđeno za Klix.ba, on će zvanično početi 8. jula okupljanjem učesnika u Nezuku.

"Broj učesnika će zasigurno biti daleko veći nego prethodne godine, a naša pretpostavka je da će on dostići cifru od nekoliko hiljada, što govorim na bazi dosadašnjih prijava i interesovanja organizvanih grupa koje su izrazile spremnost za dolazak", kazao je za Klix.ba predsjednik pododbora za Marš Mira Zulfo Salihović.

Prema planu i programu, Marš mira će krenuti 8. jula u 8:30 sati sa platoa igrališta u Nezuku, odakle će se učesnici zaputiti prema Baljkovici, Padlogu, Crnom vrhu, Snagovu i Liplju, gdje će prenoćiti u kampu Oružanih snaga BiH.

Drugog dana put se nastavlja od Liplja, preko Kamenice, Glodi, Udrča, Đuguma, odnosno Mravinjaca gdje je planiran drugi kamp za prenoćište.

Desetog jula, učesnici će nastaviti put od Mravinjaka, preko Kamenice, Buljima, Jagnjića, i Budaka, a u konačnici oko 17 sati planiran je ulazak u kompleks Memorijalnog centra u Potočarima, gdje će biti odata počast žrtvama genocida.

"Prostorno planiranje trase je već izvršeno. Sutra je planiran njen obilazak, kako bismo izvidjeli situaciju, a zatim pristupali pripremi terena. Naš je cilj da ona bude što ugodnija za pješačenje ove godine", dodao je Salihović.

S obzirom na činjenicu da je pandemija koronavirusa i dalje aktivna, sve higijensko-epidemiološke mjere, kako poručuju organizatori, će biti ispoštovane. Između ostalog, u odnosu na ranija izdanja Marša mira, sada će biti prisutan znatno veći broj medicinskih ekipa, a osigurani su i testovi na koronavirus.

Prema dosadašnjim informacijama, osim učesnika iz Bosne i Hercegovine, u Maršu mira će se naći i gosti iz Turske, među kojima je i zamjenik gradonačelnika Burse, zatim Italije, Njemačke te Sjedinjenih Američkih Država.

Pored Oružanih snaga BiH, podršku u realizaciji ovogodišnjeg Marša mira pružit će i Općina Srebrenica, Memorijalni centar Potočari, Federalna uprava civilne zaštite, kantonalni crveni križevi, Federalna vlada, Vijeće ministara BiH te inozemne humanitarne organizacije.