Država u problemima
84

Od 8.000 migranata u BiH 162 ih želi azil: Evo zašto se ne mogu utvrditi njihovi identiteti

A. D.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Prema podacima Službe za poslove sa strancima, u BiH se trenutno nalazi između 7.000 i 8.000 migranata. Iz ove službe navode da su od tog broja tek 162 osobe zatražile azil u BiH.

Najviše ih je iz Pakistana i to 26,9 posto, zatim iz Afganistana 26,3 posto, Maroka 15 posto, Bangladeša 6,1 posto i Iraka 5,8 posto. Na ostala državljanstva spada 19,9 posto.

Zastupnik DNS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Nešić postavio je pitanje Službi za strance za koliko od njih nije poznat identitet te sa čim se država u vezi s tim susreće.

Iz službe mu je odgovoreno da najveći problem s kojim se susreću jeste da migranti ne posjeduju identifikacione dokumente, zbog čega je otežano njihovo utvrđivanje identiteta. U takvoj situaciji, navode, služba od njih uzima biometrijske podatke i fotografiše ih, a nakon toga inspektori utvrđuju načine ulaska i boravka u zemlji.

Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba

"U vezi s ovim problemom od nadležnih organa u Afganistanu Služba je informisana da nemaju kompjuterizovanu bazu podataka o svojim državljanima kako bi mogli utvrditi identitete, ali da na osnovu dostavljenih otisaka prstiju mogu provjeriti baze samo za osobe koje se vode u bazi počinilaca krivičnih djela. Iz Ambasade Afganistana navode da je uslov za prihvat njihovih državljana njihov dobrovoljni povratak u njihovu matičnu zemlju", kazali su iz Službe za poslove za strancima.

Ambasada Alžira u Rimu, ističu, za osobe koje iskažu namjeru za dobrovoljni povratak traži unaprijed kupovinu karte kako bi izdala putni list samo za taj datum. To znači da u slučaju otkazivanja ili promjene termina leta taj putni list postaje nevažeći.

"Kada je riječ o državljanima Pakistana, služba je došla do podataka da je Parlament Pakistana razmatrao mogućnost pomoći njihovim državljanima koji žele dobrovoljno da se vrate, dok za one koji ne iskazuju dobrovoljnost Pakistan nije spreman sarađivati u postupku utvrđivanja identiteta i povratka u matičnu zemlju", ističu iz službe.