Ustavne izmjene
166

Od Asimovog "završavanja" do Bogićevićevog "ne": Je li vrijeme da Sarajlije direktno biraju gradonačelnika

D. Bezdrob
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Odustajanje Bogića Bogićevića od kandidature za funkciju gradonačelnika Sarajeva u srijedu je brzinom svjetlosti postalo "važnija" informacija od brojnih drugih problema u glavnom gradu BiH, kojih zaista ne manjka.
Za Bogićevićevim dizanjem sidra danas žali nevjerovatno veliki broj građana Sarajeva, ali i onih koji su na bilo koji način vezani za grad na Miljacki. Žale i oni koji simpatišu Četvorku, odnosno Trojku, ali i oni koji su ideološki bliži SDA i njenim satelitima. Žale i potpuno apolitične osobe. Pišu mu mailove, objavljuju statuse na društvenim mrežama i prizivaju povratak.

Teško se i sjetiti da je toliko građana Sarajeva na toj poziciji željelo vidjeti određenu osobu koja je već tri decenije personifikacija hrabrosti i čestitosti, kojoj je BiH zaista jedina domovina, a Sarajevo jedini glavni grad, bez obzira na etničku pripadnost, religiju i političku opciju i dešavanja.

Ipak, sitni pijačari na prljavoj bh. političkoj sceni opet su izvojevali pobjedu uprkos naknadnim tvrdnjama svih da apsolutno niko nije protiv izbora Bogića Bogićevića.

Vlast i opozicija, po dobro oprobanom receptu, sada optužuju jedni druge za trgovinu utjecajem zarad ruku u vijeću. Svi kao pokušavaju nagovoriti Bogićevića da se ipak predomisli, iako je realno da će se u nastavku sjednice, koja će najvjerovatnije biti održana iduće sedmice, ponoviti isti scenarij s jučerašnje, i pravo je pitanje kada će uopće i doći do izbora gradonačelnika.

Također i ako se Bogićević predomisli, u što svako realan veoma sumnja, pitanje je da li bi on uopće i bio opcija tokom glasanja za izbor gradonačelnika ukoliko se ranije za predsjedavajućeg Vijeća izabere pripadnik srpskog naroda, u konkretnom slučaju Srđan Srdić.

To bi za Bogićevića značilo novi poraz, ne svojom krivicom i voljom, već krivicom onih koji su mu garantovali da će biti "glatko" izabran.

No, ovakav rasplet situacije nameće pitanje o direktnom izboru gradonačelnika Sarajeva, o čemu se više puta govorilo u godinama iza nas. Možda je posljednji primjer istinski pokazatelj da bi građani zapravo trebali sami direktno odlučivati o svom gradonačelniku, a ne da umjesto njih odlučuje političko potkusurivanje, trgovanje utjecajem i sitni lični interesi.

Da bi građani Sarajeva direktno na izborima birali gradonačelnika, potrebno je da se izmijeni Ustav Federacije BiH, kako bi se stvorio osnov za takav način ostvarivanja demokratskog prava. Sarajlije bi tako na lokalnim izborima sami birali gradonačelnika ili gradonačelnicu koju žele vidjeti na toj funkciji, kao što naprimjer Banjalučani biraju svog predstavnika.

Trenutni način izbora gradonačelnika Sarajeva je odavno veoma klizav teren, podložan mešetarenju i zakulisnim radnjama, što je pokazala i afera "Asim", u kojoj se direktno govori i o načinu "završavanja" ruku i izboru gradonačelnika Sarajeva, u konkretnom slučaju Abdulaha Skake.

S obzirom na to da Četvorka tvrdi kako ima materijalne dokaze o trgovini utjecajem i drugim koruptivnim radnjama pri pokušaju izbora predsjedavajućeg Gradskog vijeća, nije isključeno da uskoro dobijemo novu aferu. Ukoliko se to dogodi, građani neće uskoro dobiti novog gradonačelnika.

Prije osam godina ekspertna grupa je ponudila rješenje za Sarajevo koje je bilo u skladu s rješenjem za proširenje Kantona Sarajevo, pa bi onda Grad mogao obuhvatiti i još četiri općine, pored trenutne četiri.

Rješenje je podrazumijevalo, između ostalog, da se na izborima direktno biraju gradonačelnik i njegovi zamjenici, kao i gradski vijećnici.